Bezpieczne mieszkanie – jak i co ubezpieczyć?

Bezpieczne mieszkanie – jak i co ubezpieczyć?

Mieszkanie a tym bardziej dom, jest dla większości polaków, jednym z najcenniejszych posiadanych przez nich dóbr. Inaczej niż na zachodzie, większość polaków, posiada swoje mieszkanie na własność i kiedy przydarzy się coś złego, to zostajemy pozbawieni dorobku całego życia. Dlatego tak ważne jest, aby wykupić odpowiednie ubezpieczenie mieszkania/domu.

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania/domu może mieć różny zakres. Każda polisa jest pod tym względem inna i chroni nas przed innymi rodzajami zagrożeń. Te musimy zdefiniować sami i samodzielnie postanowić, co najbardziej zagraża bezpieczeństwu naszego mieszkania. Czy jest to nieprzewidywalny sąsiad, który może zostawić włączony gaz, wychodząc z domu, czy też na przykład mieszkamy na terenach, które są szczególnie narażone na działanie żywiołów. Chodzi tu na przykład o tereny uznawane za zalewowe. Inaczej też skonstruowana będzie polisa, kiedy w naszym mieszkaniu będziemy jednocześnie prowadzić działalność firmy. Wtedy warto na przykład zastanowić się nad ubezpieczeniem sprzętu biurowego.

Zakres ubezpieczenia

Jeśli chodzi o budynki, które możemy ubezpieczyć w większości towarzystw ubezpieczeniowych, to najczęściej jest to mieszkanie, a także domy jednorodzinne, wielorodzinne i letniskowe. Ubezpieczeniu podlegają też budynki niemieszkalne. To oferta skierowana głównie do rolników i przewidująca konieczność ubezpieczenia budynków gospodarczych. Ostatecznie ubezpieczyć można też obiekty o specjalnym przeznaczeniu oraz nagrobki cmentarne. Jeśli chodzi o zakres ubezpieczenia, to tu ostateczną decyzję podejmuje klient, ale najczęściej polisa chroni tak zwane mury, czyli zwartą zabudowę mieszkania, a także zapewnia ochronę ubezpieczeniową stałych elementów, takich jak glazura, terakota, wbudowany sprzęt AGD czy armatura łazienkowa, a także wszelkich ruchomości wyposażenia, czyli mebli, elektroniki, sprzętu sportowego, czy chociażby biżuterii. Wyszczególnione są też czynniki, które dokonają zniszczeń. To między innymi pożar, eksplozja, uderzenie pioruna, klęski żywiołowe, dewastacja, kradzież z włamaniem oraz rabunek.

Sprawdź też: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-mieszkania

Podobne wpisy: