Teoria dotycząca kosmetyków organicznych

Teoria dotycząca kosmetyków organicznych

Na co dzień większość z nas korzysta z różnego rodzaju kosmetyków, począwszy od zwykłych mydeł i żeli pod prysznic, a kończąc na specjalistycznych, kremach, maseczkach czy serum. Nie zastanawiamy się nad tym, że wiele z tych produktów ma w swoim składzie sporo substancji syntetycznych, potencjalnie szkodliwych dla ludzkiej skóry i całego organizmu, a także dla środowiska naturalnego. Dlatego warto czytać etykiety w poszukiwaniu produktów organicznego pochodzenia.

Jak odróżnić kosmetyk naturalny i organiczny od syntetycznego?

Dla przeciętnego konsumenta oznaczenie „eko” czy „bio” lub „organic” na kosmetyku jasno wskazuje, że w jego składzie są naturalne elementy i substancje. Wcale tak jednak być nie musi, ponieważ w Europie brakuje regulacji prawnych, które dotyczyłyby takich produktów.

Tymczasem w kosmetykach naturalnych i organicznych do produkcji stosowane powinny być oleje roślinne pochodzące w większości z upraw ekologicznych. Mają być to oleje nierafinowane, tłoczone na zimno, w których znajduje się szeroka paleta cennych składników aktywnych, szybko przyswajalnych przez skórę. Kosmetyki organiczne zapewniają prawidłowe funkcjonowanie skóry i budują jej naturalną barierę ochronną.

Z kolei kosmetyki syntetyczne opierają swój skład na olejach pochodzenia petrochemicznego, które nie będą dostarczać żadnych składników aktywnych skórze, a jedynie mogą wpłynąć negatywnie na nią i zaburzyć jej podstawowe funkcje. Pozostawiają na skórze nieprzepuszczalny filtr, który nie pozwala na prowadzenie przez pory prawidłowej wymiany gazowej i metabolicznej.

Substancje aktywne w kosmetykach organicznych i syntetycznych

W kosmetykach organicznych stosowane są substancje aktywne pochodzenia głównie roślinnego i posiadają różne formy: olejów, olejków, wyciągów, ekstraktów i tym podobnych. Wykazują one silne, korzystne dla skóry właściwości nawilżające, wygładzające, przeciwzapalne, a nawet odmładzające. Kosmetyki organiczne nie uczulają, dlatego mogą być stosowane nawet przez alergików i osoby o skórze wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień.

W kosmetykach syntetycznych niestety znajdują się szkodliwe, syntetyczne zamienniki czynników aktywnych obecnych w kosmetykach organicznych.

Podobne wpisy: