Z jakimi dodatkowymi kosztami należy się liczyć decydując się na leasing na samochód?

Z jakimi dodatkowymi kosztami należy się liczyć decydując się na leasing na samochód?

Teoretycznie, znalezienie idealnego leasingu operacyjnego nie jest trudne. Jeśli rata leasingowa jest niska, już mona cieszyć się nowym, firmowym autem. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Warto dowiedzieć się czegoś także na temat dodatkowych kosztów leasingu, aby te nie były dla nas później zaskoczeniem.

Najpopularniejsze koszty dodatkowe

Jeśli decydujemy się na leasing samochodów dobrze jest liczyć się z tym, że musimy ubezpieczyć samochód. Polityki firm oferujących nam leasing operacyjny nie da się przy tym opisać w jednym zdaniu. Jedne mają zwyczaj narzucania swojego ubezpieczenia i wykazują się małym stopniem elastyczności, gdy klient chce przeforsować własną propozycje. Inni ograniczają się do proponowania usług konkretnego ubezpieczyciela, wychodzą jednak z założenia, że klient może zakupić polisę we własnym zakresie, jeśli tylko będzie ona stanowić rzeczywistą ochronę auta.

Tu warto poczynić jeszcze jedno zastrzeżenie. Choć z sytuacją taką mamy do czynienia coraz rzadziej, ciągle nie brakuje leasingodawców, którzy pozwalając na zmianę ubezpieczyciela przez klienta nie robią tego całkowicie bezinteresownie. Firmy te potrafią pobierać opłatę za możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Nawet, jeśli nie jest ona wysoka, podnosi koszt związany z leasingiem i stawia pod znakiem zapytania wiarygodność podmiotu, z którym będziemy przecież współpracować przez kilka lat.

Inne opłaty, które mogą nas zaskoczyć

Jeśli oferta na leasing na samochód wydaje się szczególnie atrakcyjna, warto zainteresować się tym, czy nie posiada dodatkowych obostrzeń. W zdecydowanej większości przypadków w umowie leasingowej pojawia się wówczas zapis, że jej szczególnie atrakcyjna forma została stworzona z myślą o tych podmiotach, które są gotowe zdecydować się nie tylko na sam leasing, ale i na dodatkowe produkty bankowej. Nawet takiej propozycji nie trzeba skreślać już na starcie. Dobrze jest jednak zastanowić się nad tym, czy są to rozwiązania rzeczywiście potrzebne z punktu widzenia firmy. Jeśli nie, poziom atrakcyjności leasingu z pewnością okaże się mniejszy niż początkowo sądzono.

Podobne wpisy: