Pompa ciepła na powietrze

Pompa ciepła na powietrze

Zdecydowanie najczęściej montowanym w polskich warunkach rodzajem pompy ciepła jest pompa korzystająca z energii zmagazynowanej w gruncie. Taki mechanizm pozwala na uzyskanie całkiem sporej ilości ciepła (lub chłodu w lecie), dzięki czemu pompa może pełnić funkcję klimatyzatora dla domu. Alternatywne dla niej mechanizmy są zdecydowanie mniej popularne ze względu na swoje koszty inwestycji lub konieczność zaistnienia odpowiednich warunków dla ich wykorzystania. Wyjątkiem jest tutaj pompa powietrzna, urządzenie mniejsze i wykorzystywane głównie do podgrzewania wody użytkowej, ale za to tanie i wygodne.

Ciepła woda dla rodziny

Pompa ciepła powietrze woda jest rozwiązaniem o teoretycznie niewielkiej efektywności, ale nie powinno nas to zbijać z tropu. Tego typu pompy nie są bowiem wykorzystywane do uzyskiwania dużych ilości ciepłej wody wymaganych przez systemy centralnego ogrzewania, chociaż coraz częściej tworzy się tak zwane systemy hybrydowe, w których pompa ciepła powietrze woda może być wsparciem dla ogrzewania domu. Jej podstawowym zadaniem jest jednak ogrzewanie wody w bojlerze. Typowe urządzenie w cenie 6-7 tysięcy złotych (do 10 000zł wraz z montażem), to zazwyczaj aż nadto dla pięcioosobowej rodziny.

Pompa w praktyce

Gigantyczną zaletą tego rodzaju pompy ciepła jest to, że jej zewnętrzny moduł wygląda jak element klimatyzatora. To w zasadzie wszystko, ponieważ reszta urządzenia to niemalże sam bojler. W związku z tym nie ma potrzeby przekopywania ogrodu i wydzielania jego części tylko na potrzeby pompy. Nie trzeba też poszukiwać zasobów wód głębinowych czy wiercić głębokich dziur w ziemi. Wszystko, czego nam potrzeba, to niewielka instalacja w domu i albo na jego ścianie, albo zaraz obok niego.

Pompa wymaga do swojej pracy niewielkiej ilości energii elektrycznej, a temperatura, jaką można uzyskać, zależna jest przede wszystkim od modelu wykorzystanego urządzenia. Warto jest wybierać pompy oferujące możliwość podgrzewania wody do co najmniej 65 stopni, co pozwala na eliminowanie rozwijających siew wodzie bakterii.

Sprawdź też: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/

Podobne wpisy: