Ubezpieczenie domu i mieszkania

Ubezpieczenie domu i mieszkaniaStając się właścicielami domu lub mieszkania, powinniśmy zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia nieruchomości. Dzięki temu nie będzie nam straszna zarówno kradzież, jak i ekstremalne zjawiska pogodowe.

Kompleksowość ubezpieczenia

Ubezpieczenie domu lub mieszkania nie oznacza oczywiście objęcia ochroną samych ścian budynku. Zazwyczaj otrzymujemy gwarancję uzyskania odszkodowania również za straty związane ze znajdującym się w środku wyposażeniem i elementami nieruchomymi, lecz przedstawiającymi istotną wartość – np. podłogami.

Możliwość personalizacji pakietu ubezpieczenia

Stając przed zadaniem ubezpieczenia swojego miejsca zamieszkania, często posiadamy możliwość szczegółowej personalizacji pakietu zawartego w polisie. Warto poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się, od jakiego rodzaju zdarzeń chcielibyśmy ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie, a na jakich nam zależy w mniejszym stopniu.
Zazwyczaj istnieje ponadto opcja ubezpieczenia różnego rodzaju elementów znajdujących się na naszej posesji, ale nie stanowiących jednocześnie części domu. Może to być na przykład ogrodzenie, którego zbudowanie w dzisiejszych czasach kosztuje krocie, lub choćby garaż, często wzniesiony z materiałów godnych budynku mieszkalnego.
Ubezpieczenie domu lub mieszkania może także niekiedy stanowić interesującą okazję do ubezpieczenia innych obiektów, nierzadko znacznie oddalonych od naszego miejsca zamieszkania. W ofertach niektórych ubezpieczycieli znajduje się bowiem opcja rozszerzenia polisy o objęcie ochroną na przykład domku letniskowego. Jeśli takowy posiadamy, to zazwyczaj w ten sposób będziemy w stanie ubezpieczyć go znaczniej taniej aniżeli w przypadku wykupienia samodzielnego ubezpieczenia.

Czynniki obniżające wysokość składki ubezpieczenia

Warto pamiętać, że istnieje wiele czynników zdolnych do obniżenia składki ubezpieczenia domu, jaką przyjdzie nam opłacić. Najczęściej odnoszą się one do zabezpieczeń przed złodziejami. Obecność alarmu, systemu antykradzieżowego lub drzwi antywłamaniowych sprawia, że ubezpieczyciel ocenia nasz dom jako mniej podatny na włamanie, jednocześnie godząc się na niższą opłatę.

Podobne wpisy: