Co wpływa na wysokość ubezpieczenia?

Co wpływa na wysokość ubezpieczenia?

Nie każdy z nas wie, dlaczego płaci składkę właśnie w takiej wysokości. Często zatem dziwimy się, że płacimy więcej niż na przykład nas sąsiad, który ma taki sam samochód. Tajemnica ta jest bardzo prosta do wyjaśnienia. Wystarczy nam kalkulator OC i AC, a wszystko stanie się jasne.

Kalkulator OC i AC to proste narzędzie internetowe, które pozwala nam samodzielnie obliczyć wysokość składki na ubezpieczenie obowiązkowe lub dobrowolne. Samodzielne obliczenie składki pozwoli nam natomiast poznać zmienne, które wpływają na wysokość składki, a tym samym dowiedzieć się, od czego zależy nasz wydatek.

Przede wszystkim przed wypełnieniem ankiety musimy przygotować stosowne dokumenty w postaci prawa jazdy lub dowodu osobistego oraz dokumentów związanych z ubezpieczanym pojazdem. W zależności od kalkulatora zostaniemy zapytani o wiele danych, w tym między innymi o nasz wiek i czas, jaki mamy prawo jazdy. Tutaj musimy przygotować się na pierwszą niespodziankę. Osoby, które mają prawo jazdy od dziesięciu czy dwudziestu lat, a jednocześnie są w wieku czterdziestu lat, zapłacą najmniejszą składkę. Jeśli mamy niespełna dwadzieścia lat i prowadzimy dopiero od roku, przygotujmy się na duży wydatek.

Wiele zależy też od tego, gdzie mieszkamy

Jeśli miejscem naszego zamieszkania jest duże miasto, to składka ulegnie podwyższeniu. Według ubezpieczyciela istnieje bowiem większe ryzyko, że w dużym natężeniu ruchu dojdzie do wypadku. Najmniej zapłacą tutaj mieszkańcy małych miasteczek lub wsi.

Na wysokość składki wpływ mają też wszelkie dane samochodu

Jest to choćby marka i model, a także pojemność silnika. Im jest ona wyższa, tym droższe dla nas będzie ubezpieczenie. Kiedy bowiem mamy do dyspozycji silnik o dużej mocy, to możemy rozwijać danym pojazdem duże prędkości. Tymczasem to właśnie nadmierna prędkość jest przyczyną większości wypadków w Polsce. Jest to oczywiście generalizacja, bo sam ubezpieczyciel nie sprawdza, z jaką prędkością jeździmy. Jak w przypadku każdej zmiennej, zakłada, że skoro dane zachowanie jest możliwe, to trzeba się przed nim ubezpieczyć, wyższą składką.

Sprawdź kalkulator https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Podobne wpisy: