Przemysł w Polsce – najważniejsze aspekty

Przemysł w Polsce - najważniejsze aspektyOd początku ery wynalazków wszystkie kraje, zwłaszcza europejskie przeżyły wysoki skok technologiczno-przemysłowy.

Wszystko zaczęło rozwijać się w niespodziewanym tempie. Urządzenia powstawały coraz szybciej, a życie ludzi było coraz bardziej zmechanizowane. Dzięki temu przemysł również zaczął się znacząco rozwijać.

Skok cywilizacyjny

Powstawało wiele fabryk, hut i wielu innych instytucji przemysłowych, dzięki czemu gospodarka się nakręcała. Oczywiście na zachodzi ten skok nastąpił o wiele wcześniej i prężniej, niż w Polsce. Nasz kraj początkowo przez długi czas musiał czekać na jakieś udogodnienie, czasami nawet wiek. Jednak w obecnych czasach możemy już o tym zapomnieć. Gospodarka rozwinęła się bardzo szeroko i to na skali całego świata.

Jak więc wygląda przemysł w Polsce?

To pytanie jest bardzo proste. Dobrze. Polsce jest wiele fabryk, dających stanowisko pracownicze wielu obywatelom i nie tylko. Polska coraz prężniej rozwija przemysł, zasilany energią powietrzną, ze względu na naturalność, choć ceny są wyższe. Ważną rolę w przemyśle pełni też energia wodna. Choć stosowana, to w Polsce nie ma zbyt wiele rzek z tak silnym nurtem, by zasilać, lecz zawsze wart. W naszym kraju oczywiście są też kopalnie, skąd czerpiemy między innymi węgiel. Pracownicy kopalni muszą ciężko pracować. Warunki są trudne, bo jest tam zimno, bo często nawet na minusie, a jak pracuje się na niskich poziomach, to można wręcz zamarznąć. Jest tam też wilgotno i niebezpiecznie, bo przy kopaniu można natrafić na jezioro podziemne, przez co grunt pod nogami jest w stanie się zawalić. Dużo górników umiera, lecz tworzone są coraz to nowsze środki bezpieczeństwa. Można mówić, że przemysł w naszym kraju nie jest rozwinięty, kiedy porównujemy go z przemysłem w Niemczech, czy Francji, ale są to czołowe kraje gospodarcze, więc nie ma się czemu dziwić. Jeśli jednak spojrzymy na kraje na kontynentach półkuli południowej, jak Afryka, czy Ameryka Południowa, to łatwo zobaczyć różnicę. Nie jesteśmy w tak złej sytuacji, jak wiele osób sądzi.

Podobne wpisy: