Przemysł w Polsce - najważniejszy element gospodarki

Przemysł w Polsce – najważniejszy element gospodarki

Od lat polski przemysł jest najważniejszym elementem ekonomii w tym kraju. Wywiera on znaczący wpływ na rozwój ekonomiczny kraju, a także inne dziedziny gospodarki krajowej i międzynarodowej.

Szybki rozwój przemysłu może świadczyć o szybkim rozwoju gospodarczym Polski.

Koleje górnictwa

Przemysł w Polsce dzieli się głównie na wydobywczy, czyli inaczej górnictwo, polega na wydobywaniu surowców w kopalniach. Niestety jeżeli mowa o przemyśle wydobywczym, w Polsce doznał on swoistego regresu – firmy, których własnościami są kopalnie zmieniały się na przestrzeni, a osób chcących pracować w kopalniach jest coraz mniej. Jest to z jednej strony zawód dobrze płatny i poważany w społeczeństwie (może nie do tego stopnia co policjant czy lekarz, wciąż jednak górników traktuje się z pewnego rodzaju szacunkiem), jednak bardzo wyczerpujący i mogący negatywnie zaprocentować na stan zdrowotny w przyszłości. Z tego też powodu liczba osób zatrudnionych w kopalniach zmalała w ciągu ostatnich lat, nie pozwalając na powrót przemysłu górniczego w Polsce do czasów jego świetności. Najwięcej ośrodków tego rodzaju przemysłu znajduje się na Górnym Śląsku, bogatym w surowce naturalne.

A co z innymi branżami?

Inna dziedzina przemysłu w Polsce, przetwórstwo, to inaczej produkcja artykułów spożywczych i chemicznych, a także tzw. „przemysł lekki”, obejmujący produkcję ubrań i obuwia. Ten rodzaj przemysłu można wyszczególnić m.in. w Łódzkim Okręgu Przemysłowym, od lat słynącym z produkcji odzieży. Choć przemysł przetwórczy jest dość dobrze rozwinięty w Polsce, duża część towarów jest importowana z zagranicy, co choć przynosi duże zyski importerom, negatywnie wpływa na rozwój gospodarczy kraju. Wciąż jednak wiele osób ceni sobie rodzime produkty, uważając je za trwalsze i bardziej godne zaufania niż popularne produkty chińskie bądź amerykańskie.

Statystycznie co czwarty Polak jest zatrudniony w przemyśle, co czyni go najważniejszym elementem gospodarki naszego kraju. Ze względu na rozwój technologiczny nie przynosi to tak negatywnych skutków na otoczenia jak przed laty, bowiem zaangażowane w ochronę środowiska firmy nie muszą już go zanieczyszczać.

Podobne wpisy: