Samodzielne obliczanie OC i wysokość składki

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego z roku na rok płacisz mniejszą składkę OC? Czemu twój sąsiad, który nie miał żadnego wypadku od kilku lat, nadal musi płacić więcej niż ty? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, musisz wpierw zrozumieć, co wpływa na wysokość składki. Aby to stało się jasne, wykonaj samodzielne obliczanie OC.

 

[Dane osobowe]

Przeprowadzenie samodzielnego obliczenia wysokości składki OC jest wbrew pozorom bardzo proste. Wystarczy, że skorzystać z kalkulatora OC. To proste narzędzie, które znajdziesz na wielu stronach internetowych. Wszystko, co musisz zrobić, to kolejno wpisywać poszczególne dane, o które zapyta program. Kontynuując pracę z program, szybko dowiesz się jakie zmienne, wpływają na wysokość danej składki.

Najpierw zostaniemy spytani o nasze dane osobowe. Duży wpływ na wysokość składki ma data urodzenia i czas, jaki mamy prawo jazdy. Najmniej zapłaci tutaj trzydziestolatek lub czterdziestolatek, który minimum od dwudziestu lat ma prawo jazdy. Najwięcej młody człowiek z prawem jazdy od roku. Wielu osobom wydaje się dziwne, że przy przeliczaniu ceny ubezpieczenia pojawiają się pytania o kod pocztowy w miejscu zamieszkania. Tymczasem towarzystwa mają informacje o tym, jak wiele wypadków zdarza się w obrębie danego kodu pocztowego. Im statystka jest gorsza, tym wyższa jest nasza składka. Ostatecznie wpływ ma też to czy jesteśmy w związku i mamy dzieci. Osoby mające rodzinę i nieletnie dzieci, które są regularnie wożone w samochodzie, prowadzą bezpieczniej. Nie przekraczają prędkości, są bardziej uważni i kulturalni na drodze. Dlatego płacą nieco mniej.

[Dane samochodu]

Nie tylko my jako osoba mamy wpływ na wysokość składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca też uwagę na to, czym się poruszamy. Tutaj zasada jest bardzo prosta. Im szybszy samochód, tym drożej. Im bardziej jest on sportowy, a mniej rodzinny. Tym drożej. Im większy ma przebieg, tym drożej. Jeśli chcemy zapłacić mniej, wybierajmy pojazdy marki Skoda czy Fiat. Wysoka składka związana jest choćby z BMW czy Porsche.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Podobne wpisy: