Tańsze polisy dzięki monitoringowi stylu jazdy

Tańsze polisy dzięki monitoringowi stylu jazdy

Systemy monitoringu pojazdów i stylu jazdy podbijają kolejne branże. Początkowo miały pomagać firmom transportowym w optymalizacji kosztów eksploatacji flot samochodowych, ale szybko okazało się, że znajdują zastosowanie także w innych obszarach. Jednym z nich są ubezpieczenia.

Branża szybko zdała sobie sprawę z korzyści, jakie daje wykorzystywanie nowoczesnych systemów telematycznych i zaproponowała produkty oparte na monitoringu. Zastosowanie najnowszej technologii w tym sektorze przyniosło korzyści zarówno klientom jak i ubezpieczycielom.

Przez lata składka ubezpieczeniowa zależała od danych historycznych

Specjaliści odpowiedzialni za ryzyko ubezpieczeniowe analizowali zdarzenia przeszłe i na ich podstawie starali się oszacować, co może się wydarzyć w przyszłości. Wynikiem tej analizy była wysokości składek, jakie musieli zapłacić klienci ubezpieczający swoje samochody. Nie była to metoda, która w jakikolwiek sposób wykorzystywałaby zdobycze technologii. Rozpoczęcie wykorzystywania systemów telematycznych diametralnie zmieniło możliwości w obszarze oceny ryzyka. Od niedawna ubezpieczyciele proponują produkty oparte na ocenie stylu jazdy kierowcy. Możliwość oceny zachowania kierowcy powoduje, że wysokość składki może być dostosowana do faktycznego ryzyka generowanego przez użytkownika samochodu. Ubezpieczyciel może pozyskiwać dane dotyczące między innymi: Miejsca i czasu użytkowania pojazdu. Ilości niebezpiecznych manewrów (na przykład gwałtownego hamowania lub zbyt energicznego przyspieszania).

Przestrzegania ograniczeń prędkości

Dzięki takim danym istotnie maleje prawdopodobieństwo popełnienia błędu przy określaniu ceny za polisę. A to pozytywnie wpływa na wynik finansowy osiągany przez ubezpieczycieli. Zastosowanie dokładnych danych powoduje również, że składka może być niższa, dzięki czemu oferta ubezpieczyciela staje się bardziej atrakcyjna i przyciąga więcej klientów. Jeżeli szukasz dobrego i sprawdzonego rozwiązania to mamy dla Ciebie kilka propozycji, które zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę.

Podobne wpisy: