Przeglądy kominiarskie w przypadku kominów systemowych

Przeglądy kominiarskie w przypadku kominów systemowych

Przeglądy kominiarskie w przypadku kominów systemowych

Użytkownicy kominów systemowych czasami nie mają pewności, w jaki sposób powinna wyglądać sprawa ich odpowiedniej konserwacji w kwestii usług kominiarskich. Niektóre osoby wychodzą z założenia, że skoro kominy systemowe są bardziej odporne na wybuchy sadzy, nie trzeba tak często korzystać z usług kominiarza.

Jest to jednak błędne podejście, ponieważ tak jak posiadanie poduszek powietrznych w samochodzie nie pozwala na szaleńczą jazdę bez zahamowań, tak lepsze bezpieczeństwo w przypadku kominów systemowych nie powinno być zaproszeniem do kuszenia losu.

Częstotliwość przeglądów

Jeśli chodzi o częstotliwość przeglądów, nie ma tutaj pola do spekulacji. Wszystkiego dowiemy się z zapisów ustawy prawo budowlane, która dokładnie nam mówi, jak często należy wykonywać przeglądy kominiarskie. Przeczytamy w niej, że zarządca budynku, którym zwykle jest właściciel, ma obowiązek regularnego wykonywania wszystkich przeglądów, a maksymalny czas pomiędzy kolejnymi przeglądami to jeden rok. Więcej informacji na stronie http://www.systemykominowe.pl/

Bardzo ważne jest to, że przegląd kominiarski musi być wykonywany przez prawdziwego kominiarza, czyli przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego, która w dodatku jest zrzeszona w Korporacji kominiarzy Polskich. Możliwe jest też skorzystanie z pomocy osoby, która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane z zakresu kontroli instalacji kominowych i wentylacyjnych.

Niedopełnienie obowiązku

Jeśli ktoś nie dopełni obowiązku kominiarskiego, będzie odpowiadał za taki stan rzeczy karnie. Sprawy dogląda każdy powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego i jest to instytucja władna do nakładania kar na osoby niedopełniające obowiązków. Zazwyczaj pierwszą karą jest niewysoki mandat, ale w budynkach jednorodzinnych nagminne uchylanie się od tego obowiązku będzie skutkowało naliczaniem pięciusetzłotowych mandatów karnych. Co ważne, jeśli pojawiły się jakieś zalecenia odnośnie kominów systemowych w czasie kontroli, konieczne jest ich zrealizowanie przed następną kontrolą, by ta kwestia została uznana za rozwiązaną.

Podobne wpisy: