Jak urządzić wnętrze w stylu retro?

Jak urządzić wnętrze w stylu retro?Każdy pragnie, aby jego mieszkanie lub dom było pięknie urządzone. W aranżacji wnętrz panuje wiele stylów.Do tych, które ostatnio są wybierane stosunkowo często należy styl retro.

W tym stylu możemy urządzić całe mieszkanie/dom lub tylko jedno z wnętrz: kuchnię, salon czy sypialnię. Ten styl pasuje bowiem do wszystkich wnętrz.

Jakie kolory pasują do tego stylu?

Styl retro nawiązuje stylistyką do lat 60. i 70. Czasem idzie jeszcze dalej i nawiązuje do lat 50. Wnętrza urządzone w stylu retro są bardzo przytulne. Jedną z cech tego stylu są bardzo wyraziste kolory. Wybierając go dla siebie, możemy pomalować ściany w nasyconych odcieniach błękitu, czerwieni czy w mocnych odcieniach koloru żółtego. Dobrze sprawdza się również butelkowa zieleń. Z tymi barwami doskonale będą komponować się dodatki w różnych odcieniach szarości lub beżu. Jeśli zdecydujemy się na tapety, to ich wzory powinny nawiązywać do tych, które były modne w latach 50. lub 60. Mogą to być więc proste wzory graficzne, geometryczne lub motywy zwierzęce. We wnętrzu urządzonym w stylu retro nie może zabraknąć charakterystycznych mebli: krzeseł wykonanych ze sklejki, których oparcie wykonane jest z wąskich szczebelków, szafy lub komody na wygiętych, lekko zwężających się nóżkach. Także tkaniny, które znajdą się we wnętrzu urządzonych w stylu retro powinny nawiązywać do minionych lat. Sprawdzą się więc: aksamit, len, bawełna, poliester, plusz. Mogą być przetykane złotymi lub srebrnymi nitkami.

Nie zapomnij o dodatkach

W stylu retro bardzo ważne są nie tylko nasycone kolory i charakterystyczne meble, ale także dodatki: świeczniki i wazony z kolorowego szkła, rzeźbione ramy obrazów i luster, kryształy. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie łazienki w stylu retro powinniśmy zrezygnować z wykładania ścian płytkami ściennymi lub wybrać płytki w białym kolorze. Najlepiej do łazienki urządzonej w stylu lat 50., 60., czy 70. będzie pasowała wanna na nóżkach – ale nie obudowujemy jej! Nóżki muszą być widoczne.
Styl retro jest bardzo modny. To jedna z możliwości urządzenia swojego domu lub mieszkania.
Przeczytaj też, jak urządzić łazienkę w stylu vintage.

Podobne wpisy: