Jak dobrać buty piłkarskie do nawierzchni?

Jak dobrać buty piłkarskie do nawierzchni?Laikowi mogłoby się zdawać, że piłkarze noszą tylko „korki”. Okazuje się jednak, że korki dla piłkarza to nie jedyne buty, jakie zakłada na swoje nogi podczas intensywnych treningów i meczy. Producenci obuwia piłkarskiego prześcigają w dostosowywaniu modeli do potrzeb piłkarzy, co pozwoli im zmniejszyć ryzyko kontuzji i poprawić komfort gry w piłkę.

Co to są lanki?

Lanki to jedne z najpopularniejszych piłkarskich butów. To te z najczęściej plastikową podeszwą i gumowymi lub plastikowymi kołkami wystającymi od jej spodu. Kształt samych kołków może różnić się od producenta – lanki Adidasa mogą mieć inny ich kształt od Nike.

Gdzie najlepiej grać w lankach? Tam gdzie murawa jest sztuczna, na twarde płytowe boisko, a także na wszelkiego rodzaju klepiska. Czyli wszędzie tam, gdzie przyjdzie piłkarzom mierzy się z nieco twardszą powierzchnią.

Gdzie przydadzą się nam halówki?

Jak sama ich nazwa, oczywiście na halę. Podeszwy halówek są gładkie i wykonane najczęściej z kauczuku, dzięki czemu umożliwiają bardzo dobrą przyczepność na posadzkach i tworzywach typu poliueratanowego.

Na czubku halówek często znajduje się zamszowy element, który pozwala na lepsze kopanie piłki – piłka halowa jest mniejsza. W halówkach możesz spróbować swoich sił również na boisku asfaltowym, jednak w razie ich uszkodzenia możesz stracić gwarancję.

Niektóre rodzaje halówek (np. halówki Adidas) sprawdzą się również na murawach trawiastych lub sztucznych. Uważaj jednak, gdyż odrobina wilgoci na takiej nawierzchni może sprawić, że Twoja gra będzie walką o zachowaniu równowagi i pozycji poziomej.

Kiedy zakładać turfy?

Turfy zakładali na swoje nogi piłkarze w czasie, kiedy nie było jeszcze sztucznych muraw, a na dworze temperatura była bliska zera lub nawet spadała niżej. Dzięki specyficznej budowie podeszwy – duża ilość małych gumowych koreczków – zapewniają one bardzo dobrą przyczepność na powierzchniach twardych, śliskich, a nawet oblodzonych. Turfy zakładano również wtedy, gdy gra miała toczyć się na starego typu boisku żwirowym.

Podobne wpisy: