Na co zwrócić uwagę przy zakupie luksusowego samochodu na rynku wtórnym?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie luksusowego samochodu na rynku wtórnym?

Polacy kochają luksusowe samochody. Jest zagadką czy to efekt długich lat PRL, gdzie nie mieliśmy dostępu do pojazdów tego typu, czy chęci imponowania. Faktem jest, że sprzedaż tego typu samochodów od lat rośnie. Najczęściej jednak wybieramy modele już używane.

Ekonomia

Jeśli poszukujemy tego typu pojazdów, to odwiedźmy salon używanych samochodów luksusowych. W Warszawie czy innych miastach Polski, tego typu placówki łatwo znaleźć, a jest to najlepsze miejsce na zakup samochodów luksusowych. Najczęściej wybieramy samochody używane, co jest oczywistą konsekwencją ceny tego typu pojazdów. Auto, które jest użytkowane od kilku lat, traci stosunkowo dużo na wartości w stosunku do ceny, jaką należy zapłacić w salonie za nowy egzemplarz. Ekonomiczna utrata wartości używanego samochodu jest jednak o wiele szybsza niż jego faktyczne zużycie. Oznacza to, że samochód czteroletni nadal jest w pełni sprawny, a może wręcz jeździć bez zarzutu, a jego cena jest znacznie niższa niż pojazdu, który jest prosto z salonu.

Wybieramy starannie

Szukamy zatem pojazdu o niskiej cenie. Ta jednak nie może być podejrzanie niska. W takim przypadku należy zastanowić się, czy samochód nie ma jakiejś ukrytej wady. Rynek jest pod tym względem nie do oszukania. Jeśli coś kosztuje bardzo niewiele w stosunku do swojej wartości, to najpewniej ta wartość po prostu jest dużo niższa. Aby wyeliminować wady ukryte, sprawdzajmy źródło pochodzenia samochodu. Żądajmy pełnej dokumentacji, która jasno potwierdza, kto faktycznie kupił i użytkował konkretne auto. Bardzo ważna jest też historia serwisowa. Dzięki niej będziemy wiedzieć, czy pojazd nie uczestniczył w wypadku. Przed zakupem wskazana jest drobiazgowa kontrola mechaniczna mająca na celu eliminację potencjalnych usterek mechanicznych oraz wymiany elementów zużytych w trakcie eksploatacji. Nie kupujmy też samochodów, które mają więcej niż pięć lat, a ich przebieg jest większy niż sto pięćdziesiąt tysięcy kilometrów. Modele o takim przebiegu mogą nie służyć już nam tak dobrze, jak sobie to wyobrażamy.

Sprawdź też: https://www.autoreduta.pl/

Podobne wpisy: