Powstania narodowo-wyzwoleńcze

Kilka słów na temat butów trekkingowych

Obuwie trekkingowe jest od kilku lat bardzo łatwo dostępne w działających na terenie naszego kraju sklepach w górskim wyposażeniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wśród tego obuwia można wyróżnić kilka rodzajów. Każdy z nich jest przeznaczony do innego rodzaju górskiej aktywności. Powinniśmy to uwzględnić kupując buty trekkingowe. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Jak o nie dbać?

Surowce

W chwili obecnej producenci butów trekkingowych używają:

    • surowców sztucznych;

    • skóry;

    • mieszanek surowców sztucznych i skóry.

Do popularnych obecnie surowców sztucznych należy Cordura. Buty z niej są lekkie, zmoczone wysychają stosunkowo szybko. Nadają się głównie na wyprawy w niewysokie pasma górskie i mało wymagające trekkingi. Buty ze skóry na pewno trwałością przewyższają te z Cordury. Idealnie nadają się na wyprawy w wysokie góry. Obecnie używa się dwóch gatunków skóry: licowej lub nubukowej. Aby zwiększyć oddychalność i wodoodporność butów łączy się skórę z różnego rodzaju membranami.

Podeszwa

Powinna amortyzować stopę i zapewniać w czasie wędrówki dobrą przyczepność. Zaawansowane modele butów trekkingowych mają podeszwę wykonaną z Vibramu. Znakiem, że wybrany przez nas model butów ma właśnie vibramową podeszwę świadczy umieszczony pod nią znaczek w żółtym kolorze. Podeszwy z Vibramu są bardzo odporne na uszkodzenia, mają bardzo dobrą przyczepność i niskie parametr ścieralności.

Wkładki w środku butów

To one w dużym stopniu wpływają na komfort wędrówki. Powinny więc zostać wyprofilowane zgodnie z anatomicznym kształtem stopy (inaczej dla butów damskich, inaczej dla męskich). Powinny mieć także warstwę ze specjalnej pianki, która dodatkowo amortyzuje wstrząsy. Coraz częściej renomowani producenci butów trekkingowych szyją wewnętrzne wkładki z materiałów, które mają właściwości antybakteryjne.

Buty trekkingowe w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo naszych wypraw. Warto je kupować pod koniec dnia. W dobrych sklepach mierzy się je na specjalnych stopniach, które imitują górskie szlaki.

Podobne wpisy: