Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry

Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry

Szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne znaleźć dziś można w wielu produktach spożywczych. Ich zastosowanie jest zgodne z prawem, bo śladowe ilości (przy jednorazowym spożyciu) nie są zagrożeniem dla zdrowia.

Producenci zapominają jednak (albo świadomie ignorują ten fakt), że żaden z konsumentów nie ogranicza się do zjedzenia jednego batonika odchudzającego raz na pół roku lub jednej kromki chleba ze spulchniaczami. Dlatego w naszym organizmie stopniowo dochodzi do kumulacji szkodliwych środków, które – ostatecznie – prowadzą do chorób zagrażających naszemu życiu. Cóż więc możemy zrobić, by odżywiać się zdrowo i dietetycznie? Po pierwsze, jeść zdrowe produkty bez konserwantów, korzystać z nich z umiarem i wspomagać się naturalnymi substancjami, poprawiającymi kondycję naszego organizmu. Do nich bez wątpienia należą rośliny zielarskie, które skutecznie leczą między innymi choroby skóry. Okazuje się, że schorzenia dermatologiczne coraz częściej dotykają zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Ich źródłem jest przede wszystkim szkodliwa chemia gospodarcza, stosowanie środków ochrony roślin, nieprawidłowe żywienie oraz nadmierne i niewłaściwe stosowanie leków syntetycznych.

Choroby skóry mają charakter długotrwały, a ich leczenie jest często wspomagane lekami, w skład których bardzo często wchodzą surowce roślinne. Do nich zalicza się chociażby fiołek trójbarwny, który ogranicza łojotok i wspomaga leczenie wyprysków dziecięcych, oraz tasznik pospolity, zmniejszający krwawienie z ran. Na miejscowe uszkodzenie skóry wywołane trądzikiem doskonały wpływ ma melisa lekarska (Melissa officinalis), a w różnego rodzaju uszkodzeniach skóry (ranach, wrzodach, kontuzjach, stłuczeniach i otarciach) doskonale sprawdza się nagietek lekarski (Calendula officinalis).

Podobne wpisy: