Przecinarki. Podział ze względu na zastosowanie

Przecinarki. Podział ze względu na zastosowanie

Jeśli pojawia się potrzeba szybkiego przecięcia dowolnego elementu, to najlepszym rozwiązaniem będą tutaj przecinarki. Możemy wśród nich dowolnie przebierać, a rynek oferuje nam szereg możliwości w tym zakresie.

Sposób zasilania

Zastosowanie przecinarki to szybki sposób na przecięcie elementów wyprodukowanych z różnych materiałów. Aby jednak właściwie wykonać tę czynność, powinniśmy właściwie dobrać do niego rodzaj narzędzia. W tym przypadku przecinarki dzielą się choćby ze względu na sposób zasilania. Do wyboru mamy tutaj dwie możliwości zasilania. Przede wszystkim są to przecinarki ręczne. Zasada ich działania jest prosta: najpierw rysuje się płytkę kilkakrotnie zintegrowanym nożem, a następnie dociska tak, aby przełamać ją wzdłuż wykonanej rysy. Nie można ich jednak stosować do każdego materiału. O ile doskonale sprawdzają się w przypadku płytek ceramicznych, to jeśli chodzi o twardsze materiały, to raczej będą one bezużyteczne. W takim przypadku są nam potrzebne przecinarki napędzane elektrycznie lub za pomocą silnika spalinowego. Te pierwsze co oczywiste wymagają podłączenia do źródła zasilania. Zazwyczaj mają niestety duże gabaryty i sprawdzają się jedynie w pomieszczeniach zamkniętych. Z kolei przecinarki spalinowe nie wymagają podłączenia do prądu, co umożliwia używanie ich także poza warsztatem czy mieszkaniem.

Jeśli chodzi o materiał

Na rynku wyróżniamy przede wszystkim przecinarki uniwersalne. Te doskonale sprawdzają się, jeśli chodzi o dowolny właściwie materiał, pod warunkiem, że jego powierzchnia nie jest zbyt twarda. Wyróżniamy też przecinarki dedykowane do danego materiału. I tak możemy tu wyróżnić na przykład przecinarki, które zostały zaprojektowane do cięcia metali. Cechują się one wysoką precyzją. Dlatego też najczęściej są wyposażone w stelaż, który stabilizuje je podczas pracy. Podobnie jest z przecinarkami do drewna. To najczęściej duże urządzenia stołowe. Zapewniają one niezwykły komfort, jeśli chodzi o cięcie wielkich elementów, które są wykonane z drewna.

Więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki/

Podobne wpisy: