Leasing samochodowy: o co w tym chodzi?

Leasing samochodowy: o co w tym chodzi?

Jedną z najprostszych form zakupu samochodu, która cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w firmach jest leasing samochodu. Na takie rozwiązanie może zdecydować się również osoba prywatna, która chce nieco zaoszczędzić. Warto bowiem pamiętać, że leasing uznawany jest także za formę najtańszą. Na czym polega leasing? O co w nim chodzi? Z czym się wiąże?

Leasing wbrew pozorom jest rozwiązaniem naprawdę bardzo prostym

Wybrana przez nas instytucja finansowa kupuje samochód, którym jesteśmy zainteresowani. W związku z tym to ona za niego płaci i formalnie jest jego właścicielem. Następnie my jako klienci pożyczamy niejako samochód, uiszczając za to co miesiąc stosowną opłatę. Leasingodawca nie ponosi tutaj żadnego ryzyka. Nawet jeśli klient przestanie regulować swoje zobowiązania, samochód jest własnością leasingodawcy. W związku z tym jeśli tylko zajdzie taka konieczność, leasingodawca może odebrać auto klientowi.

Kiedy umowa leasingowa wygaśnie, klient ma prawo wykupu auta od firmy. Kwota wykupu ustalana jest w momencie zawierania umowy. Może również z takiej możliwości zrezygnować. Wówczas auto zostaje do dyspozycji firmy leasingowej. Tym, co najczęściej skłania do wykupu auta po zakończeniu leasingu jest naprawdę atrakcyjna cena, która oscyluje znacznie poniżej wartości rynkowej samochodu.

Najczęściej leasing samochodowy wybierany jest przez firmy

Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać, że firma użytkująca auta zobowiązana jest do ubezpieczenia auta, a także uiszczania opłat związanych z wszystkimi naprawami, które trzeba będzie wykonać w czasie obowiązywania umowy leasingowej. Dodatkową korzyści dla firmy, która postawiła na leasing samochody jest możliwość odliczenia podatku VAT. Pozostała część faktury, która wystawiana jest przez firmę leasingową stanowi koszt uzyskania przychodu. Leasing to także brak obciążenia kredytowego. To kolejny ogromny plus, który sprawia, że leasing samochodowy jest naprawdę bardzo popularny. Każdego roku decydują się na niego kolejne firmy.

Podobne wpisy: