Jakie są rodzaje pizzy?

Jakie są rodzaje pizzy?

Pizza to tradycyjne danie kuchni włoskiej. Podbiła jednak cały świat. Dzisiaj można zjeść ją również w polskich restauracjach, barach i knajpkach. Nierzadko decydujemy się ją przygotować również samodzielnie. Większości z nas wydaje się, że pizza to placek drożdżowy posmarowany sosem pomidorowym, posypany dodatkami i serem. Tymczasem wskazać można kilka rodzajów pizzy, które dość mocno różnią się między sobą. Poniżej krótko je scharakteryzujemy.

Neapolitana

To chyba najbardziej włoska spośród wszystkich rodzajów pizzy. To pizza w barwach narodowych. Można w związku z tym dostrzec na niej kolory takie, jak zieleń, biel oraz czerwień. Warto pamiętać, że ten rodzaj pizzy jest chroniony patentem. W związku z tym nie każdy może ją przygotować. Prawdziwa pizza neapolitańska powstaje z pomidorów San Marzano, mozzarelli di bufala sampana, a także świeżych liści bazylii. Całość – dla podkreślenia smaku – skrapia się delikatnie oliwą.

Bianca

To pizza, którą Włosi kochają. W naszym kraju jest ona jednak mało popularna. Jest to tak zwana pizza biała. Na próżno szukać na niej sosu pomidorowego. Zamiast niego wykorzystywany jest biały sos przygotowywany na bazie mleka. Niektóre przepisy wskazują, że do tej pizzy powinno się dodawać rozmaryn.

Sycylijska

To pizza o kwadratowym kształcie. Przygotowuje się ją na grubym i bardzo puszystym cieście. Dodatkiem, którego na niej nie może zabraknąć są czarne oliwki. Podobną pizzę serwuje się na Sardynii. Składnikiem, który je różni są karczochy, których na pizzy sycylijskiej nie ma.

Ziti

To pizza, którą Włosi naprawdę bardzo lubią. Jest to pizza z makaronem w kształcie rurek o długości około pięciu centymetrów. Dodaje się do niej również dwa, a czasami trzy gatunki sera. Ciasto jest tradycyjne. Makaron na pizzę nakłada się ugotowany, koniecznie al dente (Włosi innego nie zaakceptują).

Pizza to lubiane przez Polaków danie. Jeśli chcesz znaleźć pizzerię serwującą smaczną pizzę w Warszawie, wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz frazę „pizza Warszawa”.

Podobne wpisy: