Jak powstała pizza, jaką znamy?

Jak powstała pizza, jaką znamy?

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych włoskich dań. Lubiana i znana na całym świecie pizza. Piaseczno, Muranów, Wola czy Białołęka, w każdym miejscu naszego miasta możemy ją spotkać. Pizzerie powstają wszędzie, a popularność tej „potrawy” nie maleje od wielu lat. Skąd jednak wzięła się pizza, jaką znamy?

Sama pizza pochodzi ze starożytnej Grecji

Jednak nie przypominała wtedy ani trochę produktu, do którego jesteśmy dziś przyzwyczajeni. Były to po prosty bardzo cienkie placki, które maczano w niewielkiej ilości oliwy i ziół. Z Grecji pizza zawędrowała do Włoch. Tam nieco zmodyfikowano jej recepturę. Pizza została mianowicie wzbogacona o ser. Dodatkowy składnik pojawił się, kiedy Hiszpanie przywieźli do Europy pomidory. Wtedy to powstał słynny na cały świat sos pomidorowy, którym smarowano ciasto pizzy. W ten sposób powstała tradycyjna włoska pizza. Przez długi czas uznawano ją jednak za jedzenie, które spożywane jest przez miejską biedotę i chłopów. Wynikało to z oszczędności składników i prostoty pizzy. Ta była bardzo tania w produkcji. Aby stworzyć pizze, wystarczyło mieć dosłownie kilka składników. Jednocześnie upieczony placek zaspokajał głód sporej rodziny.

Przełom nastąpił w 1889 roku, kiedy to królowa Małgorzata postanowiła odwiedzić Neapol

Na jej część stworzono pizze, która była zachowana we włoskich barwach. Dziś znamy ją wszyscy pod nazwą Margherita. Wtedy to pizza trafiła na stoły bogatego mieszczaństwa, a nawet klas wyższych i stała się znana w całej Europie. Ostateczny tryumf pizzy związany jest z emigracją Włochów do USA. Tam pizza została poddana kolejne przeróbce. Dodano do niej przede wszystkim mięso i dużo więcej sera. Odtąd pizza przestała przypominać swój pierwowzór. Duże znaczenie miał też fakt, że rosnąca popularność pizzy w USA, zbiegła się z odkryciem masowej hodowli zwierząt. Mięso przestało być produktem dostępnym tylko dla elit i stało się powszechne. Efektem tego pizza, która nadal miała być daniem ogólnodostępnym i przede wszystkim tanim, mogła zostać wzbogacona o dodatki pochodzenia mięsnego.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/piaseczno

Podobne wpisy: