Przemysł lekki w Polsce

Przemysł lekki w PolscePrzemysł w Polsce dzielony jest na różne kategorie. Obok przemysłu ciężkiego możemy także dostrzec znaczenie przemysłu lekkiego.

Przemysł lekki obejmuje swoim pojęciem wszystkie branże związane z produkcją tekstylną, skórzaną, spożywczą, ceramiczną i związaną z produkcją wyrobów szklanych.

Próby powrotu do dawnej świetności

Niegdyś zdecydowanym liderem w produkcji wyrobów tekstylnych było miasto Łódź, gdzie funkcjonowały największe fabryki włókiennicze. Dziś przemysł ten jest odtwarzany, jednak trudno mu jest konkurować z tanimi wyrobami sprowadzanymi z Azji. Wiele magazynów związanych z importem tkanin zostało zlokalizowanych w okolicach Łodzi. Próby ożywienia przemysłu odzieżowego i dziewiarskiego podejmowane są również w drugim z najważniejszych miast przemysłu włókienniczego, czyli w Bielsku-Białej. Zauważyć jednak należy, że pojawiło się wiele mniejszych firm odzieżowych, które szyją specjalistyczną odzież do wypraw górskich. Takie firmy pojawiły się między innymi na południu naszego kraju.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Podmioty gospodarcze związane z produkcją spożywczą zlokalizowane są na terenie całego kraju. Produkują one zwykle wyroby związane z uprawianymi na danym terenie roślinami. W rejonach słynących z produkcji jabłek przeważnie produkuje się soki owocowe, w miejscach upraw zbóż produkuje się mąkę oraz wyroby cukiernicze, które bardzo często trafiają również na import. Mówiąc o przemyśle spożywczym nie można jednak zapominać o produkcji alkoholi, które w wielu wypadkach są wizytówką eksportową naszego kraju. Należy zauważyć, że polska wódka Chopin bywa opisywana w podręcznikach do nauki marketingu w Stanach Zjednoczonych, jako wzorcowy przykład wejścia produktu na rynek amerykański.
Polski przemysł ceramiczny niestety pomimo wysokiej jakości przegrywa z tanimi wyrobami importowanymi z Chin. Zauważyć można jednak, że zamożniejsi klienci wybierają jednak produkty ceramiczne produkowane w Europie, w tym także w Polsce.
W produkcji wyrobów szklanych, jeszcze niedawno Polska była liczącym się graczem, jednak współcześnie na całym świecie przede wszystkim sławne są polskie bombki choinkowe, które są ręcznie zdobione.

Podobne wpisy: