Na czym polega druk cyfrowy?

Na czym polega druk cyfrowy?

Od czasu wynalezienia druku przez Johannesa Gutenberga techniki druku przeżyły ogromną rewolucję. Wśród nowych technik jest między innymi druk cyfrowy.

Jakimi cechami charakteryzuje się druk cyfrowy?

Materiały, które zostały przeznaczone do druku dostarczane są do urządzenia drukującego w postaci pliku komputerowego. Nie ma więc potrzeby stosować skomplikowanych przygotowań. Materiał mogą zostać naniesione za pomocą nośnika pośredniego lub bezpośrednio z pliku. Materiały, które chcemy wydrukować możemy zapisać na płycie CD lub pendrivie. Możemy też przesłać je pocztą elektroniczną. Koszty wydruku są stosunkowo niskie. Nie sporządza się żadnych matryc drukarskich. Niemal do ostatniej chwili można także wprowadzać zmiany w dostarczonym do drukarni cyfrowej pliku.

Jakie materiały można drukować tą metodą?

Na druk cyfrowy możemy zdecydować się, kiedy bardzo zależy nam na tym, aby materiały zostały wydrukowane bardzo szybko. Jeżeli nie zależy nam, aby gotowe wydruki miały wyjątkową oprawę introligatorską, to gotowe wydruki możemy otrzymać po kilku godzinach. Czasem materiały mogą zostać wydrukowane od ręki. Druk cyfrowy sprawdza się także w sytuacji, kiedy materiały zamierzamy wydrukować w bardzo małym nakładzie. Dla drukarni cyfrowej nie będzie żadnym problemem zrealizowanie wydruku nawet w jednym egzemplarzu.

Na jakim papierze można drukować?

Wydruk cyfrowy może być wykonany na bardzo różnych rodzajach papieru. W zależności od życzenia klienta materiały mogą zostać wydrukowane na zwykłym papierze do drukarek laserowych, kredowym czy satynowym. Gotowe wydruki mogą też zostać pokryte lakierem UV albo zafoliowane.

Farby do druku cyfrowego

Stosuje się bardzo różne rodzaje barwników. Mogą one być oparte na bazie wody, atramentami pigmentowymi albo farbami na bazie kwasu mlekowego. Najbardziej przyjazne dla środowiska są farby na bazie wody i kwasu mlekowego.
Druk cyfrowy jest najszybszą obecnie techniką drukowania. Gotowe wydruki możemy otrzymać maksymalnie po kilku godzinach.

Dowiedz się więcej na: https://www.viperprint.pl/druk-cyfrowy

Podobne wpisy: