Wielcy malarze niemieckiego renesansu

Wielcy malarze niemieckiego renesansuMalarstwo niemieckie w okresie renesansu było nasycone autentyzmem i dużym ładunkiem emocjonalnym.

W swoich dziełach malarz niemieccy łączyli cierpienie, zło, brzydotę z pięknem. Ich obrazy są niezwykle realistyczne.

Albrecht Dürer

To najwybitniejszy malarz niemieckiego renesansu. Żył w latach 1471-1528. Miał bardzo szeroki krąg zainteresowań, jest więc bardzo często porównywany z Leonardem da Vinci. Jest autorem licznych autoportretów, portretów, dużych kompozycji ołtarzowych i Madonn. Jego dzieła to między innymi: „Adam i Ewa”, „Adoracja Świętej Trójcy”’ „Zając”. Albrecht Dürer zajmował się również miedziorytem i drzeworytem. W technice miedziorytu stworzył między innymi: „Rycerz, śmierć i diabeł”, „Apokalipsa”. Dzieła stworzone przez Albrechta Dürera były inspiracją dla artystów z innych krajów. Wzorowali się na nich między innymi polscy artyści tworzący w XVI wieku.

Cranach Starszy

To bardzo popularny niemiecki malarz okresu renesansu. Żył w latach 1472-1553. Był zaprzyjaźniony z Marcinem Lutrem. Tworzył akty kobiece ociekające erotyzmem, a obok nich przejmujące obrazy o tematyce religijnej. Jest również autorem obrazów mitologicznych i alegorycznych. Tworzył bardzo wiele, niektóre z jego prac mają więc zaskakująco niski poziom. Wśród dzieł Cranach Starszego na uwagę zasługują szczególnie Madonny, a wśród nich między innymi „Madonna z Dzieciątkiem pod jabłonią”. Artysta namalował ten obraz około 1530 roku. Dość ciekawą pracą jest także namalowany około 1500 roku „Autoportret w futrze”. Artysta wystylizował w nim swoją twarz tak, aby przypominała twarz Jezusa Chrystusa.

Hans Holbein młodszy

Urodził się w roku 1497 (inne źródła podają rok 1498), zmarł w roku 1543. Obrazy, które wyszły spod jego ręki są najbliższe włoskiemu malarstwu z okresu renesansu. Jest autorem portretu Erazma z Rotterdamu. Henryka VIII i jego małżonki ( przez pewien czas Holbein związany był z angielskim dworem), Tomasza Morusa.

Połowa XVI wieku przyniosła kres świetności malarstwu niemieckiemu doby renesansu.

Podobne wpisy: