Palatyn – najstarsze wzgórze Rzymu

Palatyn – najstarsze wzgórze RzymuRzym został zbudowany na siedmiu wzgórzach. Jednym z nich jest właśnie Palatyn.

Krótka historia wzgórza

Prawdopodobnie dzieje Rzymu zaczęły się właśnie na tym wzgórzu. Archeolodzy odkryli na nim ślady osadnictwa pochodzące z VIII wieku przed naszą erą. W czasach Rzeczypospolitej i Imperium na wzgórzu wzniesiono wiele publicznych gmachów i świątyń. Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego w ruinę popadły także znajdujące się na Palatynie budowle. O uroku tego miejsca świadczą nie tylko odkrywane zabytki architektoniczne, ale także piękna zieleń.

Budowle na Palatynie

W XVI wieku wzgórze było własnością rodziny Farnese. Część wzgórza została zamieniona na ogrody. Jedną z budowli jest zbudowana w XVI wieku ptaszarnia. W czasie prowadzonych na wzgórzu prac archeologicznych odkryte zostały między innymi tak zwane Schody Kakusa. W czasach starożytnych to właśnie tymi schodami wchodzono na Palatyn. Na wzgórzu zachowały się także pozostałości konstrukcji pochodzącej z epoki żelaza. Są one uważane za Dom Romulusa – legendarnego założyciela miasta. Na Palatynie znajdują się także ruiny domu Liwii – żony Augusta. Do czasów współczesnych z pięknej willi zachowały się piękne freski. Na wzgórzu zachowały się również ruiny Domu Augusta, Pałacu Flawiuszów i Pałacu Septymiusza Sewera.

Informacje praktyczne

Wzgórze można zwiedzać każdego dnia od godziny 8.30 do godziny 19.00. Wzgórze Palatyn można zwiedzić w ramach jednego biletu, który upoważnia do wejścia na Forum Romanum i do Koloseum. Palatyn położony jest między Circus Maximus, Koloseum i Forum Romanum, a więc w ścisłym centrum Rzymu.

Palatyn to wzgórze, które dało początek Rzymowi. Zgodnie z legendą na tym wzgórzu znajdowała się grota Kuperkalu, w której wilczyca opiekowała się Romusem i Romulusem – braćmi, którzy założyli Wieczne Miasto. Wspaniałą panoramę miasta można podziwiać z tarasu, który znajduje się za termami Sewera. W dali widoczna jest Bazylika na Lateranie, Koloseum, wzgórze Celius i Gianicolo, termy Karakali oraz szczyty Gór Albańskich.

Podobne wpisy: