Jaki węgiel wybrać? – poradnik

Jaki węgiel wybrać? – poradnik

W sezonie grzewczym wszyscy zajmują się dostępnymi metodami ogrzewania budynków, chcąc znaleźć coś, co będzie odpowiadać ich potrzebom i zapewni należyty komfort przez całą jesień, zimę i część wiosny. W Polsce nadal stosuje się głównie węgiel jako materiał grzewczy, przy czym rzecz jasna wszyscy szukają takiej jego wersji, żeby była wydajna, a przy tym nie generowała wysokich kosztów zakupu.

Do wyboru jest wiele rodzajów węgla, ale nie wszystkie nadają się do użytku w prywatnych celach – dlatego warto dowiedzieć się na temat tego materiału opałowego nieco więcej.

Co wybrać?

W Polsce głównie stosuje się miał, orzech oraz groszek. Są to trzy rodzaje węgla, podzielone pod względem wielkości. Najdrobniejszy jest oczywiście miał, za nim jest groszek, a następnie orzech, będący jednym z największych, jeśli chodzi o bryłki. W tym rodzaju węgla mają ponad 25 milimetrów. Najtańszy jest oczywiście miał, jednak nie posiada on takich możliwości grzewczych jak pozostałe, przedstawione rodzaje. W dodatku bywa złej jakości, co jeszcze dodatkowo obniża jego parametry grzewcze. Warto również wiedzieć, że bardzo tani węgiel typu orzech czy ekogroszek to najprawdopodobniej podróbka, złożona właśnie z miału i lepiszczy. Dlatego warto kupować węgiel ze sprawdzonego źródła – na przykład w sklepach internetowych, gdzie można sprawdzić samą firmę, jak i wszystkie posiadane przez nią certyfikaty. Na stronach dystrybutorów często też można znaleźć poradniki, przybliżające poszczególne rodzaje węgla, czy artykuły opisujące ich właściwości, jak np. https://www.wegielsztygar.pl/pol_m_PORADNIK_Co-to-jest-ekogroszek-133.html

Jak wybrać węgiel?

Jeśli potrzebujemy dużego, jasnego płomienia, zdecydujmy się na węgiel orzech. Jeśli zaś wolimy zadbać o środowisko naturalne i nie chcemy co chwilę przypominać sobie o konieczności dokładania do pieca, warto zdecydować się na ekogroszek. To typ węgla o granulkach wielkości od 5 do 25 milimetrów, który umożliwia zastosowanie w automatycznych dozownikach grzewczych. Dzięki temu granulki systematycznie są dokładane i ułatwia to życie domownikom. Ekogroszek cechuje się też niską zawartością siarki, co sprawia, że jest bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego, wytwarza mniej popiołu i nie dymi tak bardzo. Jest bezpieczny także i dla sprzętów, w których się go spala, a przy tym nie jest wcale szczególnie drogi.

Podobne wpisy: