Polski przemysł wydobywczy

Polski przemysł wydobywczy

Polski przemysł wydobywczyPolski przemysł wydobywczy skupiony jest głównie wokół wydobycia węgla kamiennego. Największy rozkwit wydobycia polskiego „czarnego złota” przypadł na XX wiek, kiedy wybudowano na terenie polski nowoczesne kopalnie. Na Górnym Śląsku niczym grzyby po deszczu na łąkach, ale również pomiędzy osiedlami zaczęły wyrastać kopalniane szyby.

Obok kopalń zaczęły wypiętrzać się niczym beskidzkie szczyty hałdy. Krajobraz śląskiej ziemi wraz z rozwojem branży górniczej zaczął się zmieniać. W towarzystwie kopalń zaczęły powstawać huty oraz elektrociepłownie, a za nimi również nastąpił rozwój różnych branż przemysłu ciężkiego. Niestety rozwój przemysłu na Śląsku odcisnął swoje głębokie piętno w postaci zanieczyszczenia środowiska.

Kopalnie, huty, szyby….

Przemysł wydobywczy w Polsce, to nie tylko kopalnie węgla kamiennego zlokalizowane na Śląsku. W okolicach Wałbrzycha można również było dostrzec kopalniane szyby, tam podobnie, jak na Śląsku pracowali w pocie czoła górnicy.
W okolicach Bełchatowa znaleźć można z kolei kopalnie działające metodą odkrywkową i wydobywające węgiel brunatny, który zasila jedną z największych elektrowni w Polsce, a mianowicie zlokalizowaną nieopodal elektrownię „Bełchatów”. Krajobraz w okolicach Bełchatowa uległ na olbrzymim obszarze działania tamtejszej kopalni olbrzymim zmianom, których skutki niejednokrotnie odczuwali mieszkańcy pobliskich wsi czerpiący wodę ze swoich przydomowych studni.

Nie tylko węgiel

W Polsce wydobywana z ziemi jest również siarka. Okolice Tarnobrzega stanowią jej największe zagłębie. Siarka wykorzystywana jest przez przemysł chemiczny i produkcji zapałek.
W okolicach Lubina i Legnicy prowadzona jest eksploatacja rud miedzi. Tam również krajobraz uległ dużej zmianie poprzez eksploatację zasobów ukrytych pod ziemią. Przemysł w Polsce na tamtych terenach bardzo mocno związany jest z miedzią.
Prawdziwym skarbem w przeszłości, który po dziś dzień wydobywany jest w Polsce jest sól kamienna. Do najbardziej znanych kopalń soli należą zlokalizowane w pobliżu Krakowa Bochnia oraz Wieliczka. Wydobycie soli oprócz tych dwóch miejsc odbywa się jeszcze w Kłodawie.
Mówiąc o polskim przemyśle wydobywczym nie można zapomnieć o polskich szybach gazu ziemnego i niewielu szybach, w których wydobywa się ropę naftową, a także o wydobyciu i eksploatacji ziemi w celu wydobycia wód leczniczych, rud różnego rodzaju metali, a także innych minerałów i zasobów ukrytych w ziemi.

Podobne wpisy: