Od pługa do mikroprocesora

Od pługa do mikroprocesora

Od pługa do mikroprocesoraHistoria Polski, jak historia niemal wszystkich narodów, to dzieje, na które patrzymy nie tylko przez pryzmat dziejów społecznych, politycznych, ale również gospodarczych.


Patrząc na dzieje ludzkości musimy dostrzec, że początki życia ludzi polegały głównie na zbieractwie tego, czym obdarowała ludzi matka natura. Z czasem jednak ludzie zaczęli owe owoce ziemi uprawiać w taki sposób, aby plon był większy.

Pierwsze narzędzia…

Początkowo zaczęto stosować proste urządzenia, które były przodkami dzisiejszych pługów. Rozwój upraw i hodowla zwierząt sprawiały, że człowiekowi nie brakowało jedzenia. Człowiek równolegle do pierwszych upraw i hodowli zaczął rozwijać rękodzieło tworząc pierwsze narzędzia i urządzenia. Wynalazek koła pozwolił człowiekowi na sprawniejsze przemieszczanie nie tylko siebie, ale przede wszystkim towarów. Coraz sprawniejsza ręczna obróbka kamienia i drewna sprawia, że z czasem człowiek tworzy pierwsze maszyny, które służą do wyrobu nici, czy też tkania. Człowiek tworzy gliniane naczynia i zaczyna je wypalać w prymitywnych piecach. Wreszcie rozwijać zaczyna się mechanika, która pozwala człowiekowi rozpocząć tworzenie bardziej skomplikowanych urządzeń napędzanych siłą ludzi i zwierząt.

Rewolucja przemysłowa

Wraz z wynalezieniem maszyny parowej rozwój przemysłu i maszyn znacznie przyspiesza. Produkcja przybiera charakter rzeczywiście masowej. Silnik parowy zostaje wykorzystany do napędzania pojazdów i fabrycznych maszyn i urządzeń. Wraz z wynalazkiem elektryczności człowiek staje się rzeczywiście silny, gdyż oto pojawia się światło elektryczne i silniki zasilane energią elektryczną. Przemysł w Polsce swój największy rozwój przeżywa w XX wieku. Jest to głównie przemysł ciężki i wydobywczy oraz przemysł stoczniowy oraz spożywczy. Rozwój górnictwa węgla kamiennego i brunatnego, rozwój przemysłu maszynowego i hut, rozwój przemysłu stoczniowego czynią z Polski silny gospodarczo kraj, jednak kraj, który nie stawia na nowe technologie, gdyż ukryty za żelazną kurtyną musi dostosowywać się do innych państw demoludu. Dziś można popatrzeć na Polskę już nieco inaczej i powiedzieć, że Polska to kraj nowych technologii.

Podobne wpisy: