Tego unikaj w pierwszym trymestrze

Tego unikaj w pierwszym trymestrze

Chociaż ciąża nie może być traktowana jak choroba, kobieta powinna wykazać szczególną dbałość o siebie.

Bezwzględnie należy unikać: picia alkoholu – nawet w minimalnej ilości, aby nie dopuścić do powstawania zaburzeń rozwojowych płodu, kontaktu z substancjami chemicznymi, aby zapobiec uszkodzeniom płodu wywołanym toksycznymi substancjami, np. rtęcią, ołowiem, pestycydami, dźwigania ciężarów.

Przeciwwskazania

Podnoszenie ciężkich przedmiotów może skutkować krwawieniami z dróg rodnych i zwiększać ryzyko poronienia, niektórych zabiegów kosmetycznych – nie są wskazane zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe, depilacja woskiem, depilacja laserowa, zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków i prądu, uprawiania niebezpiecznych sportów – takich jak: jazda na nartach, jazda konna, nurkowanie, skoki spadochronowe, korzystania z gorących kąpieli – gdy temperatura wody przekracza 38,5oC, ryzyko poronienia zwiększa się aż trzykrotnie. Jak pokazuje kalendarz ciąży, pierwszy trymestr jest najbardziej ryzykowny. Szacuje się, że w tym okresie prawdopodobieństwo poronienia wynosi aż 25 proc. Chociaż do utraty ciąży często dochodzi w pierwszych dniach po zapłodnieniu, za okres najbardziej zagrożony poronieniem uważa się pierwsze trzy miesiące ciąży – a więc pierwszy trymestr. Wpływają na to nie tylko czynniki genetyczne, ale również zdrowie matki.

Dbając o siebie, dbasz również o swoje dziecko

Są to bardzo ważne kwestie, które w znaczący sposób wpływają na nasze samopoczucie, wobec czego nie można o nich zapominać ani przez moment. Osoby poszukującego mądrego wyjścia z sytuacji powinni wziąć pod uwagę kilka wariantów, które w znaczący sposób pozwolą nam cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długi okres czasu. Wiele cennych wskazówek znajdziemy na stronach internetowych, na których to dana tematyka jest realizowana.

Podobne wpisy: