Poczta elektroniczna

Internet daje nam wiele różnych możliwości. Do rozwiązań, z których korzystamy niezwykle chętnie należy poczta elektroniczna. Umożliwia ona wysyłanie listów elektronicznych, które przyjęło się określać nazwą e-maili. Na jakich zasadach działa poczta elektroniczna? Czy tak naprawdę ona jest?

Czym jest poczta elektroniczna?

To jedna z usług internetowych. Jest przeznaczona do wysyłania wiadomości zarówno tekstowych, jak i multimedialnych. Wiadomości te to e-maile, czyli listy elektroniczne. Posługując się terminologią prawną, poczta elektroniczna polega na świadczeniu usług z wykorzystaniem drogi elektronicznej.

Jak zaczęła się historia poczty elektronicznej?

Jej początki dla najmłodszych użytkowników sięgają zamierzchłej przeszłości – roku 1965. Pomysłodawcami były trzy osoby: Pat Crisman, Louis Pouzin i Glenda Schroeder. Na początku pocztę elektroniczną można było wykorzystywać jedynie do przesyłania wiadomości pomiędzy osobami, które używały tego samego komputera. Początkowo nie istniał także adres poczty. W roku 1971 pomysł z roku 1965 został unowocześniony przez Raya Tomlinsona. Od tego czasu wiadomości mogą być przesyłane pomiędzy różnymi komputerami. Także Tomlinson wprowadził znak @, który separuje nazwę użytkownika od nazwy domeny internetowej. W początkowym okresie e-maile można było wysyłać dzięki protokołowi CPYNET. Później stosowane były protokoły FTP, UUCP i wiele innych. W roku 1982 został opracowany protokół SMTP, który znajduje się w użyciu aż do dzisiaj.

Przechowywanie e-maili

Osoby, które decydują się na prowadzenie korespondencji w wersji elektronicznej powinny pamiętać, że od 2009 roku obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej. Zgodnie z nią dostawcy usług internetowych mają obowiązek rejestrować kontakty swoich klientów w przestrzeni Internetu. Zapisy dyrektywy dotyczą także listów elektronicznych.

Komunikowanie się z innymi stało się o wiele bardziej proste i szybkie dzięki poczcie elektronicznej. Można ją wykorzystywać do kontaktów z bliskimi i korespondencji służbowej.

Podobne wpisy: