Internet i cyberprzemoc

Coraz więcej osób korzysta z dostępu do Internetu. Zjawiskiem, które pojawia się coraz częściej dotykając rosnącą liczbę osób jest cyberprzemoc nazywana również cyberbullyingiem.

Co to za zajwisko: cyberprzemoc?

Jest to rodzaj agresji, który polega na stosowaniu różnych form przemocy przy pomocy Internetu. Zjawisko to rozwija się bardzo szybko, a agresję można objawiać wykorzystując fora dyskusyjne, e-maile, serwisy społecznościowe.

Rodzaje cyberprzemocy

Bardzo niepokojące jest, że cyberprzemoc może przyjmować bardzo różne formy. Do najczęściej spotykanych rodzajów cyberbullyingu należą:

– poniżanie, ośmieszanie, nękanie za pomocą sieci;
– dokonywanie włamań na konto pocztowe lub konto w komunikatorze internetowym w celu rozsyłania fałszywych informacji, aby w ten sposób skompromitować daną osobę;
– zamieszczanie obraźliwych komentarzy na blogach, portalach społecznościowych, forach;
– instalowanie zdjęć oraz filmów z wizerunkiem danej osoby.

Konsekwencje ponoszone przez ofiarę

Cyberprzemoc nie pozostawia na ciele ofiary żadnych śladów, co nie znaczy, że taki akt przemocy nie pozostawia żadnych śladów. Cyberprzemoc odbija się na sferze psychicznej ofiary. Złość, strach, wstyd to emocje, które ofiary cyberbullyingu odczuwają najczęściej. Z czasem pojawiają się także trudności z zasypianiem albo brak apetytu. Jeśli akty przemocy z wykorzystaniem Internetu są mocno nasilone, jeśli trwają bardzo długo mogą spowodować nawet, że ofiara decyduje się targnąć na swoje życie.

Konsekwencje dla sprawców cyberprzemocy

Osoby stosujące cyberprzemoc mogą być karane na mocy poprawki wprowadzonej do Kodeksu Karnego w 2011 roku. Osobom stosującym cyberprzemoc mogą zostać postawione także zarzuty na podstawie niektórych przepisów Kodeksu cywilnego czy Kodeksu wykroczeń. Sprawcy cyberprzemocy nie są już więc dzisiaj bezkarni. Ofiary cyberprzemocy muszą jedynie podjąć decyzję, czy akty agresji za pośrednictwem Internetu chcą zgłosić na policję lub do prokuratury.

Sprawcy cyberprzemocy nie są dzisiaj bezkarni.

Podobne wpisy: