Czym jest Usenet?

Czym jest Usenet?

Kontakty z innymi to jedna z możliwości, które daje nam Internet. Do utrzymywania bądź nawiązywania kontaktów służą grupy dyskusyjne. Spośród nich największy zasięg ma Usenet.

Możliwości jakie daje Usenet

Usenet jest ogólnoświatową grupą dyskusyjną, która pozwala na wymianę informacji pomiędzy osobami na całym świecie. Wiadomości te to tak zwane posty. Przypominają one pocztę elektroniczną, ale w odróżnieniu od niej są dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla adresata. Wiadomości nie trafiają bowiem bezpośrednio do adresata, muszą przez niego zostać ściągnięte z serwera Usenetu. Do grup dyskusyjnych działających w ramach Usenetu nie zapisuje się. Wiadomości, które można zamieszczać w Usenecie mogą dotyczyć bardzo różnych tematów, powszechnie dostępne są także odpowiedzi na daną wiadomość.

Z historii Usenetu

Usenet jest praktycznie równolatkiem Internetu. Na początku jego rozwój przebiegał jednak niezależnie od niego. Przodkiem współcześnie dostępnego Usenetu była niewielka sieć, która pracowała na serwerach znajdujących się na Uniwersytecie Duke i Uniwersytecie Północnej Karoliny. Działalność rozpoczęła ona w roku 1979. Zaczęła rozrastać się bardzo szybko najpierw na terenie Stanów Zjednoczonych, później poza nimi. W roku 1992 pojawił się pierwszy serwer w języku polskim.

Zasada działania Usenetu

Zamieszczane przez użytkowników Usenetu wiadomości podzielono według tematów, które poruszają. Na całym świecie działa około stu tysięcy serwerów, a liczba grup dyskusyjnych sięga kilku tysięcy. Z każdej z nich wysyłanych jest około jednego miliona wiadomości. Każda grupa dyskusyjna w Usenecie ma własny adres, którego pierwszy człon przypomina drzewo hierarchiczne. Najbardziej podstawowe hierarchie to: biz., bio., rec., soc., aly. Z grup tych mogą korzystać Internauci na całym świecie, w komunikacji używany jest język angielski. Oprócz grup ogólnoświatowych działają także hierarchie narodowe. Ich nazwy rozpoczyna skrót, który oznacza dany kraj. W przypadku Polski jest skrót pl.

Podobne wpisy: