Zalety wyjazdów językowych

Zalety wyjazdów językowych

Wyjazdy językowe na obozy zagraniczne mają wiele zalet. Są dostępne stosunkowo od niedawna, ale już stanowią alternatywę dla tradycyjnych kolonii, a nawet wyjazdów tematycznych.

Nauka języka i samodzielności

Wakacyjna nauka języka obcego to od lat coraz popularniejsza forma doskonalenia umiejętności językowych. Obozy zagraniczne zapewniają ją na najwyższym poziomie. Dziecko nie siedzi tutaj w dusznej ławce, gdzie zajęcia z nauki języka obcego odbywają się raz na tydzień. Jest nieustanie konfrontowane z językiem, gdyż każdy w miejscu, gdzie przebywa, się nim posługuje. Przebywanie w grupie nastawionej na naukę języka z pewnością też wpływa na motywację. Dziecko w trakcie nauki ma też większą motywację i łatwiej mu zrozumieć sens nauki języka obcego. W tym przypadku bowiem samo widzi, że jeśli chce zrozumieć otoczenie, dogadać się w sklepie czy z rówieśnikami, to musi przyłożyć się do nauki języka. Takie wyjazdy to także nauka samodzielności. Dziecko jest w nowym dla siebie miejscu i musi o siebie zadbać. Dotyczy to zwłaszcza starszych nastolatków, którzy mogą wybrać ofertę proponującą zakwaterowanie u miejscowej rodziny, co z pewnością będzie też nieco większym wyzwaniem niż niemal ciągłe przebywanie w polskiej grupie.

Zwiedzanie

Obozy tego typu to także poznawanie nowego kraju, a także jego kultury czy historii. Młody człowiek ma tutaj szanse zwiedzić największe i najbardziej atrakcyjne miasta w Europie. Przebywając na miejscu i będąc z rówieśnikami, pochodzącymi z tych państw, dużo lepiej zrozumie specyfikę kulturową i wszelkie zależności, jakie obowiązują w tym państwie. Nawiązane znajomości można zaś kontynuować i podtrzymywać na długo po zakończeniu obozu. Współcześnie utrzymywanie kontaktu nawet na znaczne odległości jest bardzo łatwe. Wystarczy nam jedynie dostęp do Internetu. Jedyną wadą tego obozów zagranicznych jest ich cena. Niestety w tym przypadku musimy się przygotować na wydatek większy niż ma t miejsce w przypadku tradycyjnych kolonii czy obozów organizowanych nad polskim morzem, czy na mazurach.

Podobne wpisy: