Wyjazdy zagraniczne młodzieży – czy to bezpieczne?

Wyjazdy zagraniczne młodzieży – czy to bezpieczne?

Coraz częściej decydujemy się na wykupywanie dla naszych pociech specjalnych wyjazdów zagranicznych, które mają charakter obozu tematycznego. 2-3 tygodnie poza granicami kraju, z daleka od rodziców. Czy to na pewno jest dobry pomysł? Czy jest to bezpieczne? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Istota wyjazdu

Najlepiej jest omówić istotę takiego wyjazdu na podstawie przykładu obozu językowego. Obozy zagraniczne traktowane jako obozy językowe gromadzą głównie starszych nastolatków, czyli dzieci w wieku 13-18 lat, które powinny być już w miarę samodzielne i zazwyczaj nie ma problemu z tym, by zostawić je poza polem widzenia rodziców. Nie będzie oczywiście tak, że nikt ich nie pilnuje, ale o tym za chwilę.

Obóz językowy to jedno miejsce lub kilka miejsc, pomiędzy którymi młodzież podróżuje autokarami (najczęściej, czasami wygląda to trochę inaczej). Jest to przede wszystkim wypoczynek wakacyjny, więc nie należy spodziewać się skoszarowania młodych ludźmi nad książkami. Zamiast tego jest zwiedzanie miasta, korzystanie z jego atrakcji, wypoczynek na plaży, ale to wszystko odbywa się w obcym kraju i pod opieką native-speakerów, więc siłą rzeczy młodzi ludzie są przymuszani do korzystania z języka obcego. Muszą sobie radzić, a w rozwoju wspomagają ich opiekunowie.

Bezpieczeństwo na obozie

Bezpieczeństwo na tego typu obozach jest oczywiście pewne. Obozy zagraniczne organizowane są przez doświadczone firmy i realizują je doświadczeni opiekunowie młodzieży oraz animatorzy zajęć. Wszystkie podejmowane aktywności są dokładnie zaplanowane, młodzież ma zawsze dostęp do opiekunów, a ci dbają, by wszystko przebiegało gładko i nie było też jakichś poważniejszych konfliktów, które przecież w grupie młodych ludzi mogą się zdarzać.

Można nawet pokusić się o tezę, że tego typu wyjazdy zagraniczne są zdecydowanie bezpieczniejsze od pomysłów, na jakie młody człowiek mógłby wpaść sam w domu w czasie wakacji, bez żadnego nadzoru i bez nikogo, kto w sposób zorganizowany układałby mu plan zajęć.

Więcej na http://www.atas.pl/pl/obozy-zagraniczne

Podobne wpisy: