Wady i zalety ogrzewania kominkowego

Wady i zalety ogrzewania kominkowego

Ogrzewanie kominkowe jest niezmiernie popularnym sposobem zapewniania ciepła w naszych domach. Różne możliwości jakie niosą z sobą rozwiązania grzewcze z udziałem kominków pozwalają na dostosowanie ich do naszych potrzeb w sposób elastyczny.

Możemy wybrać miejscowy ale efektowny piec typu koza, tradycyjny kominek czy ekonomiczne rozwiązanie jakim jest kominek z płaszczem wodnym. Zwykle wybieramy ogrzewanie kominkowe z uwagi na jego walory estetyczne. Przy okazji może ono stanowić samodzielne lub uzupełniające źródło ciepła w naszym domu.

Główną zaletą jakie posiada ogrzewanie kominkowe jest połączenie walorów estetycznych z użytkowymi

Niepowtarzalny klimat jaki we wnętrzu daje „żywy ogień” łączy się tu z walorami praktycznymi. Ogrzewanie kominkowe stanowi bowiem ekonomiczną alternatywę dla innych paliw, szczególnie dla relatywie drogiego gazu. Jeśli porównamy ogrzewanie kominkowe z gazowym dodatkowo uniezależniamy się dzięki niemu od zewnętrznych dostaw paliwa. Kolejna zaletą kominków jest fakt, że produkty spalania drewna są znacznie mniej szkodliwe od produktów spalania węgla czy gazu. Ogrzewanie kominkowe jest także znacznie bardziej ekonomiczne. Szczególnie jeśli zastosujemy instalacje z płaszczem wodnym. Nie tylko umożliwia ogrzewanie większej ilości pomieszczeń niż kominek tradycyjny ale także daje możliwość podgrzania wody.

Ogrzewanie kominkowe to niestety nie same zalety

Taki sposób pozyskiwania ciepła ma także swoje wady. Do najważniejszych należy fakt, że aby ogrzewanie było stałe i efektywne kominek wymaga stałej obsługi w odróżnieniu na przykład od pieca centralnego ogrzewania na gaz. Dlatego też nie nadaje się w większości gospodarstw do stosowania jako jedyne źródło ciepła. Kilkudniowa nieobecność w domu a tym samym brak obsługi kominka to poważne wychłodzenie domu jeśli jest to jedyne źródło ogrzewania. Ponad to o ile eksploatacja kominka jest relatywnie ekonomiczna tak sam zakup wkładu jest dość dużą inwestycją. Tym bardziej jeśli pokusimy się o instalację z płaszczem wodnym.

Podobne wpisy: