Suplementy diety na obniżenie cholesterolu

Suplementy diety na obniżenie cholesterolu

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak jego zbyt wysoki poziom może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.  Co można zrobić, żeby obniżyć cholesterol?

Czy suplementy diety pomagają obniżyć cholesterol?

Cholesterol dzieli się na dobry i zły. Ten drugi, tzw. LDL, jeśli ma zbyt wysoki poziom, przyczynia się do powstawania takich problemów jak miażdżyca, choroba wieńcowa czy udar mózgu. Suplementy diety na cholesterol, jeśli są zażywane regularnie, pozwalają skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, równocześnie regulując ten dobry (HDL).

Suplementy na cholesterol to zazwyczaj łagodnie działające środki, które zawierają naturalne składniki, takie jak wyciągi z roślin i ziół leczniczych, zdrowe tłuszcze czy witaminy i związki odżywcze. W preparatach na obniżenie cholesterolu najczęściej można znaleźć takie składniki jak:

  • Błonnik – dzięki temu, że wiąże tłuszcz w jelitach, przyczynia się do mniejszego wchłaniania cholesterolu.
  • Kwasy omega-3– dostarczają organizmowi zdrowych tłuszczy,niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zastępując te szkodliwe.
  • Karczoch – ekstrakt z tej rośliny reguluje nie tylko poziom cholesterolu, ale także trójglicerydów i przyczynia się do zapobiegania miażdżycy.
  • Mniszek lekarski – doskonale wpływa na cały organizm, zmniejsza poziom złego cholesterolu LDL w surowicy i komórkach wątrobowych.
  • Korzeń lucerny – zawarte w nim saponiny triterpenowe obniżają poziom cholesterolu LDL, nie wpływając na frakcję HDL, osłabiają też wchłanianie cholesterolu w jelitach.

Oprócz zażywania suplementów, warto też pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie oraz codziennej dawce ruchu

Wśród produktów żywnościowych, które korzystnie wpływają na utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi są: cebula, czosnek, aronia, jagody acai, a także zielona herbata oraz napary z czarnego bzu, mięty pieprzowej czy hibiskusa.

Odpowiednio dobrane suplementy na cholesterol pomogą obniżyć jego poziom bez konieczności stosowania lekarstw lub jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą wspomóc ich działanie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli przyjmuje się leki na receptę, konieczne jest poinformowanie lekarza o stosowanych suplementach.

Warto przeczytać również: Rola steroli roślinnych w diecie przy podwyższonym cholesterolu

Podobne wpisy: