Saszetki dobrym sposobem na laktację?

Saszetki dobrym sposobem na laktację?

Utrzymanie laktacji jest problemem dla wielu kobiet po porodzie. Niektóre nie są w stanie wykarmić pociechy swoim własnym mlekiem. Co robić w takiej sytuacji? Czy istnieją sposoby, by pobudzić wydzielanie mleka?

Laktacja w saszetkach

Na rynku dostępne są saszetki na laktację, które mają pomóc młodym matką w karmieniu piersią. Czy rzeczywiście są skuteczne? Co w ogóle wchodzi w skład tego typu produktów? I przede wszystkim – czy są one bezpieczne dla dziecka? Głównym składnikiem saszetek najczęściej jest słód jęczmienny. Jęczmień zawiera bowiem beta – glukany, które stymulują wydzielanie prolaktyny, czyli hormonu niezbędnego do karmienia piersią. Choć wielu słód jęczmienny może kojarzyć się tylko z piwem, nie ma się czego obawiać. Słód wykorzystywany w preparatach na laktację został poddany zupełnie innej obróbce niż ten wykorzystywany w browarnictwie. W przypadku tego typu saszetek przetworzono go tak, by uzyskać jak najwięcej beta – glukanu. Preparaty na laktację często są wzbogacane o dodatkowe substancje, np. melisę, która także wpływa pozytywnie na wydzielanie mleka, ale i uspokajająco na organizm matki. Kobiety po porodzie, szczególnie te mające problem z karmieniem, są bowiem narażone na stres.

Dla kogo saszetki?

Saszetki na laktację takie jak np. Lactosan Mama są suplementem diety, a nie lekiem. Stąd nie ma wielu przeciwwskazań do ich stosowania. Mogą je przyjmować kobiety, u których zainicjowanie laktacji zostało opóźnione oraz mające problem z jej utrzymaniem. Pomagają one zarówno zainicjować laktację, jak i zwiększyć ilość mleka u kobiet, które karmią piersią. Łagodzą także objawy naturalnie występującego stresu. Powinno się przyjmować 1 -2 saszetki dziennie, najlepiej w trakcie posiłku dla polepszenia wchłaniania substancji czynnej. Saszetki dobrze rozpuszczać w mleku, choć przy alergii można używać do tego wody. Oczywiście oprócz przyjmowania saszetek należy pamiętać o prawidłowej diety, która jest kluczem do utrzymania laktacji.

Saszetki to suplement, który wielu kobietom pozwala spełnić marzenie o karmieniu piersią. Jednak należy pamiętać o jego rozsądnym dawkowaniu i nie rezygnować przy tym ze zdrowego trybu życia. W razie wątpliwości warto decyzję o ich zażywaniu skonsultować z lekarzem.

Podobne wpisy: