Rozkwit przemysłu w polskich realiach

Rozkwit przemysłu w polskich realiach

Polska pnie się gospodarczo ku górze. Eksperci wyliczają wzrost PKB, o 3,8 punktów procentowych. Co za tym idzie większe pensje, więcej pracy oraz zmniejszenie się inflacji, która od 2017 roku wynosi 1,5 % w skali roku.

Największy rozkwit przeżywa przemysł w Polsce. Prognozy specjalistów pokazują, że w przemyśle liczba powstających firm co do liczby ogłoszonych upadłości ma wynieść nawet 11%. Wszystko to wskazuje, że Polska ma szanse zostać najszybciej rozwijającym się państwem w Europie wschodniej w 2018 roku.

Jakie branże najszybciej się rozwijają?

Najwięcej firm odnotuje zyski z branż:
*paliwowo – energetycznej,
*metalurgicznej,
*spożywczej.
Wzrost w tych branżach, spowodowany jest zwiększającą się liczbą konsumpcji. Nie tylko Polacy wydają więcej, również zagraniczni klienci indywidualni i biznesowi zaczynają dostrzegać potencjał w przemyśle polskim. Najwięcej konsumentów zagranicznych pochodzi z Niemiec. Najczęściej wybierana branża, przez naszych sąsiadów to metalurgia.

Rozwój branż „lekkich”

Sektor spożywczy też ma się bardzo dobrze, coraz więcej Polskiej żywności trafia na eksport. Konsumenci zagraniczni doceniają Polskie wyroby, nie tylko przez niższą cenę niż w ich rodzimych krajach, ale również przez bardzo wysoką jakość, która poprawiła się w porównaniu do lat poprzedzających. Eksperci oszacowali, że taki stan rzeczy będzie się utrzymywał, aż do 2021 roku. W prognozach szacowane jest, że właśnie w tym roku stawki pracowników polskich zrównają się z zagranicznymi. Oczywiście to nie oznacza, że po tym czasie eksport zacznie spadać i ceny ulegną znacznemu podwyższeniu. Dalej ceny będą konkurencyjne, ze względu na koszty wytworzenia. Przemysł w Polsce rozwija się w niesamowitym tempie, dzięki najnowszej technologii, wykształconym ludziom na odpowiednie stanowiska i coraz większej ilości powstających firm, które znajdują swoje miejsce na nasyconym rynku. Coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje nie tylko w maszyny, lecz tak że w doszkalanie personelu. Miejmy nadzieję, że taki stan rzeczy będzie się utrzymywał tak długo jak jest to możliwe.

Podobne wpisy: