Rola witaminy D w organizmie człowieka

Rola witaminy D w organizmie człowieka

Ważnym efektem działania witaminy D jest wygaszanie reakcji zapalnej, co chronić ma nas przed przewlekającymi się procesami zapalnymi oraz chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak nieswoiste zapalenia jelit, reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, cukrzyca typu I.

Witamina D jest skuteczna w terapii łuszczycy oraz w chorobach obturacyjnych takich jak astma i POChP, gdzie przewlekłe postępujące zapalenie prowadzi do progresji choroby. Pamiętajmy również, że suplementacja witaminy D podczas zimy może być wykorzystana do redukcji zachorowań na nieżyty górnych dróg oddechowych. Suplementacja witaminy D zmniejsza także ryzyko sercowo-naczyniowe. Dlaczego więc naukowcy biją na alarm, zwracając uwagę na to, że nasze organizmy cierpią z powodu deficytu witaminy D (taka sytuacja ma miejsce w Polsce oraz w innych krajach Europy Środkowej)?

Dlaczego dopuściliśmy do sytuacji, że „niedobór witaminy D wśród społeczeństwa stanowi globalny problem zdrowotny”? (jak twierdzą autorzy artykułu „Wpływ witaminy D na zdrowie człowieka”). Jeżeli szukasz informacji na temat podobnego rozwiązania to zdecydowanie powinieneś przejrzeć dostępne w Internecie możliwości, a dzięki nim dowiecie się, co dla was będzie najlepsze. Wykorzystanie możliwości internetowych pozwala znacząco oszczędzić czas. Zdecydowanie warto korzystać z podobnych wariantów, które zdobywają coraz to większe zainteresowanie.

Podobne wpisy: