Wycieraczki samochodowe

Rodzaje wycieraczek

Wycieraczki samochodowe stanowią szalenie ważny element każdego auta. Co prawda Kierowcy w wielu przypadkach nie doceniają ich znaczenia, niemniej jednak nie da się ukryć, że w dużej mierze decydują one o komforcie, a tym samym i bezpieczeństwie, jazdy. Zastanówmy się zatem jakie rodzaje wycieraczek powinniśmy wybrać do naszego auta?

Prosty wybór?

Wycieraczki samochodoweKażdemu z nas wydaje się, że wybór wycieraczek to sprawa wręcz banalna. Czy aby na pewno tak właśnie jest? Okazuje się, że samochodowe wycieraczki aero czy innego rodzaju powinny być ściśle dostosowane do naszego auta.

Zastanówmy się zatem, jakie rodzaje wycieraczek mamy do dyspozycji. Tak naprawdę przez wiele lat kierowcy nie mieli żadnego wyboru ponieważ na rynku istniały jedynie wycieraczki klasyczne. W pewnym momencie pojawił się drugi model a mianowicie wycieraczki płaskie. Ale zacznijmy od początku.

Wycieraczki klasyczne nazywane są inaczej przegubowymi. Ich konstrukcja jest oparta na dosyć powszechnym i sprawdzonym w praktyce schemacie. Gumowa część wycieraczki osadzona jest w specjalnym, metalowym szkielecie. Szkielet ten jest jednocześnie elementem dociskowym.

Wycieraczki bezprzegubowe (płaskie) różnią się od wersji klasycznej. W tym modelu pióra nie są osadzone na ramie. Pióro jest mocowane bezpośrednio do ramienia wycieraczki. Wycieraczki bezprzegubowe kształtem przypominają…banana. Tak też są często nazywane wśród Kierowców. Istotną informacją jest ta, że wycieraczki płaskie są wykonane z materiału o dużej sprężystości. To powoduje, że znika konieczność stosowania dodatkowego docisku. W tej wersji pióra wycieraczek do szyb idealnie przylegają.

Który rodzaj wybrać?

W tym momencie należałoby się zastanowić, który model będzie dla nas odpowiednim rozwiązaniem? Na ten temat opinii jest tyle ilu Użytkowników. Pewne jest, że pióra płaskie są o wiele bardziej aerodynamiczne. Co to oznacza w praktyce? Doskonale spisują się podczas dynamicznej, czyli szybkiej jazdy. Wycieraczki te nie mają skłonności do rdzewienia ani odklejania się od szyby przy podmuchach wiatru. Co więcej nie będą one sprawiały żadnych problemów podczas mrozów. Z drugiej strony wiele osób zarzuca im niedostosowanie do aut posiadających mocno wygiętą przednią szybę. W tym przypadku dużo lepiej sprawdzają się wycieraczki klasyczne. Ten pierwszy model lepiej radzi sobie także w przypadku intensywnych opadów.

Wybór wycieraczek samochodowych powinien być dla każdego Kierowcy kwestią fundamentalną. Pamiętajmy, że te elementy mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. A dbałość o bezpieczeństwo jest obowiązkiem każdej osoby kierującej pojazdem.

Podobne wpisy: