Przemysł w Polsce - perspektywy rozwoju

Przemysł w Polsce – perspektywy rozwoju

Przemysł w Polsce - perspektywy rozwojuPrzemysł w Polsce przeżywa ostatnio okres intensywnego rozwoju. Po latach dekoniunktury i załamania sytuacja powoli, ale stale, zmienia się na lepsze.

Najgorsze lata dla polskich producentów to okres zmiany ustroju gospodarczego po upadku realnego socjalizmu w Polsce. To wówczas przemysł w Polsce przeżywał okres niemal całkowitego załamania.

Trudne lata 90.

Dawne państwowe kolosy gospodarcze: na przykład kopalnie czy huty zaczęły przeżywać ogromne trudności. Te wielkie jednostki gospodarcze miały wielkie trudności z poradzeniem sobie w zupełnie nowych warunkach, jakie zapanowały w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wiele z tych zakładów kompletnie sobie nie poradziło. Przemysł w Polsce przeżywał okres załamania. Dziesiątki zakładów ogłaszało bankructwa, ich pracownicy byli zwalniani i z dnia na dzień okazywało się, że są bez pracy, a ich rodziny zostały pozbawione środków do życia. To był bardzo ponury okres, w którym przemysł w Polsce przeżywał bardzo ciężkie chwile.

Zmiana struktury gospodarczej

Taka sytuacja trwała kilka lat. Niektóre polskie branże, niegdyś potężne i będące wizytówkami polskiej gospodarki uległy niemal całkowitej zagładzie. Taki los spotkał na przykład niektóre branże przemysłu lekkiego, na przykład przemysł włókienniczy. Wykończyła go zagraniczna konkurencja, w dużej mierze import taniej odzieży z krajów Dalekiej Azji, głównie z Chin. Produkty wyprodukowane w ChRL skutecznie konkurowały z towarami, które produkował przemysł w Polsce. Chińskie ubrania były w przeważającej mierze słabej jakości, ale cenowo skutecznie rywalizowały z towarem, produkowanym na przykład przez łódzkie zakłady włókiennicze.
Przemysł w Polsce przeżywał bardzo trudne chwile. Wiele zakładów upadło, pozostałe balansowały na granicy bankructwa. Konieczne były redukcje załogi i gorączkowe poszukiwanie zleceń. Argument, dziś powszechnie akceptowany przez klientów, że są to towary wyprodukowane przez polskich pracowników w polskich zakładach przemysłowych, wówczas jeszcze nie każdemu trafiał do przekonania.

Podobne wpisy: