Polskie innowacje w medycynie

Polskie innowacje w medycynie

Medycyna, aby mogła pomagać szerokiemu gronu pacjentów, wymaga stałego rozwoju i innowacji. W ten sposób powstają badania i projekty, które w przyszłości mogą wskazać na terapie chorób obecnie nieuleczalnych, czy nawet śmiertelnych. Z tego powodu ważne jest nie tylko dbanie o stałych rozwój i poszerzanie wiedzy specjalistów, ale również zaszczepienie dążenia do wiedzy i chęci rozwoju u najmłodszych.

Niektórym osobom wydawać się może, że wszelkie innowacje w medycynie pochodzą raczej z innych krajów aniżeli z Polski. Tymczasem firma Roche już od kilkunastu lat zajmuje się nadzorowaniem i prowadzeniem badań klinicznych, otwieraniem nowych laboratoriów czy ośrodków badań, których celem jest rozszerzanie obecnej wiedzy o chorobach i możliwościach ich leczenia.

Nauka Ratuje Życie

Od 2017 roku w Polsce trwa projekt Nauka Ratuje Życie, którego celem jest podkreślenie wagi innowacji w medycynie oraz dążenie do ich popularyzacji. W projekcie biorą udział przede wszystkim studenci, doktoranci oraz specjaliści, którzy z jednej strony pracują nad nowymi terapiami, a z drugiej poszerzają również własną wiedzę oraz doświadczenie. Prócz tego projekt prowadzi działania edukacyjne, zwłaszcza w społeczności małych pacjentów, często do spółki z ośrodkami naukowymi, np. Centrum Nauki Kopernik. W ten sposób czas, który dzieci muszą poświęcać na terapię, podawanie leków czy pracę ze specjalistami jest również momentem, w którym mogą zaszczepić się wiedzą.

Innowacje się opłacają

Firma Roche, która inwestuje w projekt, ma na swoim koncie wiele przełomowych terapii, które powstały w ośrodkach badawczych i laboratoriach do niej należących. W ten sposób powstawały sposoby leczenia, dzięki którym szansę na powrót do zdrowia czy wydłużone życie mają choćby chorzy na raka (jelita, piersi, płuc), pacjenci cierpiący na schorzenia reumatyczne (w tym stwardnienie rozsiane czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów), a także osoby, u których stwierdzono hemofilię. Ciągła inwestycja w rozwój wiedzy i naukę zwraca się w możliwości podarowania pacjentom szansy na wyzdrowienie.

Więcej o programie dowiesz się na stronie https://www.naukaratujezycie.pl

Podobne wpisy: