PMS - jak go przetrwać?

PMS – jak go przetrwać?

Biologia ludzkiego ciała w wielu kwestiach jest nieubłagana. Niektóre naturalne procesy jakie w nas zachodzą nie ułatwiają nam wcale życia, ale jednocześnie musimy uczyć się z nimi funkcjonować. Szczególnie dobrze zdaje sobie z tego sprawę wszystkie kobiety, które każdego miesiąca muszą cierpieć na dolegliwości związane z menstruacją. Zawsze jest to dla nich ciężki moment, podczas którego narażone są na liczne bóle oraz złe samopoczucie. Szczególnie dotkliwy jest PMS.

Czy jest PMS?

PMS, lub zespół napięcia przedmiesiączkowego, to zbiorcza nazwa wszystkich dolegliwości dotykających kobiety nawet na kilkanaście dni przed miesiączką. Dolegliwości te są odczuwalne zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Objawy PMS są bardzo zróżnicowane.

Szacuje się, że nie wszystkie kobiety doświadczają zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Te, które spotykają się z tym nie zawsze muszą również cierpieć z tego powodu każdego miesiąca. Nie zmienia to jednak faktu, że skala problemu jest znaczna. Według statystyk lekarskich, ostre objawy PMS dotyczą nawet 30% kobiet.

Objawy PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to dość ogólna nazwa, pod którą może kryć się wiele dolegliwości. Są one związane między innymi ze stanem emocjonalnym kobiety. W okresie trwania PMS kobieta odczuwa zauważalnie gorsze samopoczucie. Pojawia się smutek i ogólne rozdrażnienie. Trudno o jakąkolwiek energię czy motywację do działania. Wszystko zaczyna wydawać się bez sensu i niewarte żadnej uwagi. Może się to oczywiście objawiać różnymi zachowaniami. W przypadku niektórych kobiet jest to praktycznie apatia, inne z kolei reagują na ten stan agresywnymi zachowaniami. Jedno jest pewne – kobieta nie jest wówczas do końca sobą i znacznie trudniej jest jej kontrolować swoje emocje.

Pojawiają się również liczne dolegliwości fizyczne. Jest to przede wszystkim ból głowy oraz poszczególnych partii ciała.

Leczenie PMS polega na złagodzeniu tych dolegliwości – ostatecznym lekarstwem jest po prostu przeczekanie ich. Stosuje się zwykle dodatkowe dawki witamin, które chronią ciało przed negatywnymi skutkami PMS. W ostrzejszych przypadkach lekarze zalecają nawet leczenie antydepresyjne.

Podobne wpisy: