Mniej popularne zabytki Rzymu

Mniej popularne zabytki RzymuW Rzymie jest tak wiele do zobaczenia, że dysponując dużą ilością czasu warto zobaczyć także mniej popularne wśród turystów,ale również interesujące miejsca.

Kościół Santa Giovanni a Porta Latina

Bazylika świętego Jana w Łacińskiej Bramie powstała prawdopodobnie w V wieku. Została przebudowana za panowania Karola Wielkiego. Pod portykiem znajduje się lapidarium, w którym zgromadzone zostały resztki marmurowych detali i freski z okresu wczesnego chrześcijaństwa. Wnętrze bazyliki podzielone zostało kolumnami, które zdobią jońskie kapitele. W nawie głównej warto zwrócić uwagę na pochodzące z XII wieku freski, które przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu.

Kościół świętego Ignacego Loyoli

Świątynia znajduje się przy placu świętego Ignacego na wschód od Panteonu. Została zbudowana przez Orazio Grassi według rysunków, które wykonał Carl Maderna. Fasada świątyni podobna jest do fasady kościoła Il Gesù. W nawie głównej znajduje się fresk „Wstąpienie do raju świętego Ignacego” – dzieło Andrei Pozzo. Bogato zdobione barkowe ołtarze także są dziełem tego artysty.

Muzeum Prehistoryczno-Etnograficzne

Sąsiaduje z kościołem pod wezwaniem świętego Ignacego Loyoli. W muzeum zgromadzono bogatą kolekcję okazów kultury materialnej ludów przedhistorycznych, afrykańskich, Dalekiego Wschodu, australijskich i południowoamerykańskich.

Kościół Quo Vadis Domine

Szczególnie licznie odwiedzany jest przez Polaków. Położony jest przy Via Appia Antica. Jednonawowa świątyni istniała w tym miejscu już w IX wieku. Była źródłem natchnienia dla Henryka Sienkiewicza, kiedy pisał swoją powieść „Quo vadis”. Kościółek został przebudowany w XVII wieku.

Katakumby świętego Kaliksta

Znajdują się niespełna dwa kilometry od kościółka Quo Vadis Domine. To olbrzymi labirynt kaplic, przejść i korytarzy schodzący 4 piętra pod ziemię. Z rozległego labiryntu zbadano zaledwie niewielką część. Katakumby są udostępnione do zwiedzania. Katakumby są miejscem wiecznego spoczynku pierwszych biskupów i męczenników rzymskich.

Podobne wpisy: