Lokaty, które można obecnie założyć

Lokaty, które można obecnie założyć

Już od jakiegoś czasu lokaty bankowe nie są najbardziej rozchwytywanym produktem bankowym. Związane jest to z faktem, że nie da się na nich zbyt dużo zarobić i działają tak, jak początkowo miały działać, czyli służą przede wszystkim do bezpiecznego przechowywania kapitału.

Ta funkcja oczywiście dalej jest jeszcze bardzo ważna, przez co nie wolno lokat bagatelizować, ale trzeba dobrze rozumieć ich rolę na rynku.

Hedging

Głównym zadaniem lokat jest tak zwany hedging, czyli ograniczanie ryzyka inwestycji. Na lokaty bankowe mogą się bowiem decydować osoby, które nie chcą stracić ani grosza, nawet jeśli będzie to oznaczało minimalne zyski, ale też mogą je wybierać osoby ryzykujące bardzo mocno i potrzebujące bezpiecznej części portfela.
Najlepsza metodą na minimalizację wszelkiego ryzyka są zwłaszcza lokaty o charakterze progresywnym. Takie lokaty mają oprocentowanie zmienne, przyrastające z każdym miesiącem trwania lokaty. Na początku jest ono bardzo małe, ale z czasem rośnie, dzięki czemu opłaca się trzymać lokaty do końca czasu umowy, ale zerwanie ich przed czasem nie oznacza dużej straty potencjalnego zysku, co mam miejsce w przypadku klasycznych lokat.

Inne rodzaje lokat

Spadający popyt na lokaty bankowe zmusił banki do poszukiwania nowych sposobów na ich zakładanie. Najpopularniejszym sposobem są lokaty bankowe dla nowych środków oferujące dużo lepsze warunki. Jest to przy okazji sposób na przyciąganie klientów. Jeśli klient wpłaci środki, których do tej pory ni było w banku, dostanie dobry procent. Więcej o lokatach na stronie https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/lokaty-przez-internet,8.html

Inny sposób to lokaty negocjowane. Jeśli posiada się większy kapitał, możliwe jest negocjowanie z bankami wysokości oprocentowania depozytu. Nie należy oczekiwać wielkich zysków, ale zawsze jest to oprocentowanie wyższe od standardowego. Sumy deponowanych depozytów także muszą być odpowiednio wyższe i zazwyczaj powinno to być przynajmniej 50 000 złotych, ale wiele banków poprzeczkę ustawia znacznie wyżej. Z drugiej strony, można znaleźć banki negocjujące już przy zaledwie ułamku tej kwoty.

Podobne wpisy: