Lokata. Co to jest?

Lokata. Co to jest?

Czy we współczesnym świecie, w wysoko konkurencyjnej branży jaką jest bankowość i przy istnieniu wielu narzędzi finansowych lokata bankowa ma jeszcze rację bytu? Czy jest to sposób oszczędzania odpowiedni dla każdego? Na co należy zwrócić uwagę, kiedy wybieramy lokatę bankową, by efekty inwestycji nas nie rozczarowały?

Co to jest lokata?

Lokata to najprostszy mechanizm, umowa, według której powierzamy bankowi na określony z góry czas środki, a po tym czasie wracają one do nas powiększone o zysk wynikający z oprocentowania. Jest kilka rodzajów lokat terminowych, w tym proste standardowe lokaty ze stałym oprocentowaniem oraz lokaty dedykowane na przykład przedsiębiorcom (lokaty overnight-nocne), gdzie lokuje się nadwyżki od określonego limitu, a następnego dnia wracają one na konto firmowe. Osoby, które dysponują większym kapitałem i mogą sobie pozwolić na jego zamrożenie w dłuższym okresie mogą wybrać lokatę rentierską, której zaletą jest fakt, że ze środków z odsetek można korzystać w trakcie trwania umowy, wadą jest konieczność ulokowania środków na dłuższy okres, zwykle minimalnie roku. Lokata jest zatem czymś odwrotnym niż karty kredytowe czy same kredyty. O ile karty kredytowe to pożyczka z banku do klienta, to tutaj my pożyczamy bankowi pieniądze.

Zalety i wady lokat bankowych

Największą zaletą lokat bankowych jest ich bezpieczeństwo. Nawet w przypadku upadku banku nasze oszczędności są do równowartości 100 tys. euro gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wadą lokat jest relatywnie niewielka stopa zwrotu z takiej inwestycji oraz fakt, że nie możemy przez jakiś czas korzystać z tych pieniędzy bez utraty odsetek. Jednak dla osób, które mają problem z dyscypliną finansową, ta pozorna wada okazuje się wręcz zaletą.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Poza sprawami oczywistymi jak oprocentowanie, okres na jaki lokowane są pieniądze oraz ewentualną minimalną i maksymalną kwotę możliwej lokaty należy zwrócić uwagę jeszcze na kilka spraw, by nie wpaść w pułapkę. Po pierwsze, jeśli skusimy się na promocyjne oprocentowanie, sprawdźmy, na jak długo bank je proponuje, ponieważ zazwyczaj promocja nie obejmuje całego okresu lokowania środków. Po drugie, koniecznie sprawdźmy jakie opłaty wiążą się z założeniem konta ROR w tym banku, co zwykle jest warunkiem lokaty. Sprawdźmy, czy oferowane jako „darmowe” konto, nie pozostanie nim jedynie przy spełnieniu określonych warunków, np. przelewania na nie pensji lub wykonania określonej liczby, lub rodzaju transakcji.

Podobne wpisy: