Kuchnia na poddaszu – miejsce specyficzne, ale piękne

Kuchnia na poddaszu – miejsce specyficzne, ale piękne

Kuchnia na poddaszu – miejsce specyficzne, ale piękne

Własne poddasze jest często marzeniem wielu osób. Pamiętamy rzewne obrazki z książek lub filmów, pokazujące pokoiki na poddaszu – urocze, przytulne i relaksujące. Niektórzy mają do dyspozycji cały dom – a zatem sami decydują, co w jakim pokoju się znajdzie.

Inni natomiast otrzymują gotowe mieszkanie na poddaszu, a zatem pod skosami trzeba wówczas rozplanować wszystko – łącznie z kuchnią! Czy istnieją jakieś porady i wytyczne dotyczące takiego miejsca? Na co zwrócić szczególną uwagę?

O czym nie wolno zapomnieć?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że poddasze to miejsce pełne skosów – pochyle ściany, okna ustawione pod kątem, często niski strop. Wszystko to świetnie wygląda w sypialniach, ale w części użytkowej może stanowić nie lada problem. Przede wszystkim trzeba zastanowić się ile mamy miejsca do dyspozycji – wysokiej lodówki czy okapu nie da się umieścić w tej części, w której są skosy. Z kolei jeśli umieścimy przy nich na przykład blat kuchenny, możemy mieć trudności z wykonywaniem pewnych czynności – trzeba się będzie jeszcze mocniej pochylać. Dobrze, gdy kuchnia ze skosami jest duża – ale nie zawsze to możliwe. W takim wypadku jednak warto zastanowić się, czy nie połączyć przestrzeni na przykład z jadalnią czy salonem – tym samym otrzymując nieco więcej miejsca (choćby i na wysepkę, na której będziemy kroić produkty czy trzymać sprzęt).

Warto używać jasnego materiału, żeby kuchnia wydawała się optycznie większa

Z uwagi na niskie ułożenie stropu i na pochyłość ścian, ten zabieg jest po prostu niezbędny. Jeśli chcemy utrzymać kuchnię w drewnie, wybierzmy to jasne. Jeśli chcemy, żeby na ścianach była farba, wybierzmy pastelowe barwy, albo nawet biel. Najlepiej też nie przysłaniać niczym okien – wpuszczenie do środka naturalnego światła pozwoli uczynić wnętrze pogodniejszym, nawet jeśli jest małe i ciasne.

Trzeba tez uzmysłowić sobie, że zbyt duża ilość rzeczy może wprowadzić wrażenie chaosu, przesady. W kuchniach na poddaszu wyposażenie i dodatki muszą być więc zwykle sprowadzone do niezbędnego minimum.

Podobne wpisy: