Kredyt konsolidacyjny sposobem na wyjście z długów

Kredyt konsolidacyjny sposobem na wyjście z długów

Znaczna część współczesnego społeczeństwa żyje na kredyt. Warunkiem uzyskania kredytu ratalnego czy gotówkowego jest przede wszystkim szeroko rozumiana zdolność kredytowa – nie ma natomiast żadnych ograniczeń w zakresie ilości zobowiązań finansowych.

Wiele osób korzysta z dostępnych na rynku produktów pożyczkowych, poprawiając w ten sposób jakość i komfort życia, nie zdając sobie często sprawy z tego, że w pewnym momencie mogą pojawić się problemy ze spłatą zobowiązań.

Jak uniknąć windykacji i komornika?

Problemy ze spłatą zobowiązań finansowych bardzo często skutkują podjęciem działań windykacyjnych, a nawet komorniczych. Chcąc uniknąć tego typu problemów, warto skorzystać z alternatywy, jaką jest kredyt konsolidacyjny, przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny można uzyskać wyłącznie w sytuacji, gdy aktualne zobowiązania regulowane są systematycznie, bez żadnych opóźnień, a co ważniejsze, względem kredytobiorcy nie są prowadzone działania windykacyjne ani komornicze.

Formalności w zakresie uzyskania kredytu konsolidacyjnego nie różnią się praktycznie niczym od działań związanych ze standardowym kredytem gotówkowym – priorytetem jest zdolność kredytowa, którą bank oblicza na podstawie dochodów potencjalnego kredytobiorcy. W tym momencie warto podkreślić, że w przypadku kredytu konsolidacyjnego respektowane są alternatywne źródła dochodów – umowa o pracę, umowy cywilne, świadczenia rentowo-emetytalne, dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i inne.

Istnieje również możliwość wskazania poręczyciela, czyli osoby posiadającej zdolność kredytową

Zasadniczą różnicą pomiędzy kredytem konsolidacyjnym i gotówkowym jest fakt, że kredyt konsolidacyjny wymaga rzetelnego wykazu wszystkich dotychczasowych zobowiązań, z jednoczesnym uwzględnieniem kwoty, która pozostała do spłaty. Wysokość kredytu konsolidacyjnego stanowi wartość wszystkich zobowiązań, nierzadko kredytobiorca otrzymuje także dodatkowe środki, które może przeznaczyć na dowolny cel, np. na spłatę raty kredytu konsolidacyjnego.

Warto podkreślić, że pozyskane w ramach konsolidacji środki w pierwszej kolejności przelewane są na konta dotychczasowych wierzycieli, natomiast sam kredytobiorca otrzymuje wyłącznie pozostałą część środków.

Podobne wpisy: