Kredyt konsolidacyjny, czyli jedna rata zamiast kilku

Kredyt konsolidacyjny, czyli jedna rata zamiast kilku

Dyscyplina finansowa to kwestia, która dotyczy wielu dziedzin życia, także gospodarstw domowych. Ważne jest to, by umiejętnie dysponować posiadanymi środkami, uwzględniając przy tym ewentualne pożyczki i kredyty.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy zobowiązania pożyczkowe przekraczają możliwości finansowe gospodarstwa domowego. W tym przypadku warto rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, którego celem jest spłata aktualnych zobowiązań. Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie oznacza całkowitego pozbycia się długu – dług pozostaje długiem i trzeba go uregulować, zmienia się wyłącznie wierzyciel, który oczekuje comiesięcznych rat z tytułu zaciągniętego zobowiązania.

Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny? O kredyt konsolidacyjny może ubiegać się każdy pełnoletni obywatel, który posiada zdolność kredytową oraz zadłużenia w kilku instytucjach finansowych. Warto podkreślić, że kredyt konsolidacyjny może być przeznaczony na spłatę kredytów gotówkowych, jak również hipotecznych. Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny konieczne jest wykazanie realnych dochodów, które pozwolą określić zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy.

Co uwzględniane jest do zdolności kredytowej?

Warto podkreślić, że instytucje finansowe uwzględniają nie tylko dochody wynikające z tytułu umowy o pracę, ale także środki pozyskiwane na podstawie umów cywilnych, własnej działalności czy wynajmu. Ważnym czynnikiem jest także pozytywna historia kredytowa oraz terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań. Pozytywna decyzja w zakresie kredytu konsolidacyjnego to gwarancja pozbycia się „starych” zobowiązań. Od tego czasu dłużnik będzie spłacał wyłącznie jedną ratę, najczęściej niższą niż łączna wartość dotychczasowych zobowiązań. Godny podkreślenia jest fakt, że istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych – gotówkowy i hipoteczny. W przypadku kredytu konsolidacyjnego z hipoteką wysokość oprocentowania jest znacznie niższa, nie mniej jednak zabezpieczeniem kredytu jest nieruchomość, czyli mieszkanie lub dom. Okres kredytowania, w zależności od wysokości zobowiązania, jest udzielany na okres od kilkunastu do kilkudziesięciu rat.

Sprawdź również https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-gotowkowe/kredyt-konsolidacyjny,3.html

Podobne wpisy: