Kratka wentylacyjna czy anemostat – co do pomieszczenia z piecykiem?

Kratka wentylacyjna czy anemostat – co do pomieszczenia z piecykiem?

Kratka wentylacyjna czy anemostat – co do pomieszczenia z piecykiem?

Własny piecyk jest niemal dla każdego człowieka czymś wymarzonym! Specyficzna atmosfera, którą stwarza jest tak miła i przyjemna dla każdego człowieka, że chętnie się jej poddajemy – czujemy się po prostu bardziej odprężeni, zrelaksowani, spokojni. Nic dziwnego, że wszyscy marzą o spędzaniu czasu przy takim ciepłym, pełnym płomieni kominku – zwłaszcza gdy na zewnątrz jest zimno i ciemno.

Posiadanie własnego kominka stwarza jednak konieczność posiadania również specjalnych kanałów wentylacyjnych – po pierwsze po to, żeby ciepło mogło się roznosić po domu, a po drugie po to, żeby odprowadzać w ten sposób spaliny. Kanały wentylacyjne mogą być jednak zakończone kratką wentylacyjną, albo też anemostatem.

Który lepiej się sprawdzi w takiej sytuacji?

Wiele osób zastanawia się czym właściwie jest anemostat. Nazwa brzmi może tajemniczo, ale nie jest to jakieś bardzo skomplikowane urządzenie. Warto lepiej wyjaśnić jak wygląda i jak działa, ponieważ pozwala to zrozumieć różnicę między nim a kratką wentylacyjną. Anemostat jest elementem systemu wentylacyjnego, który pełni funkcję nawiewną, albo też wywiewną. Może być nawiewnikiem, albo wywiewnikiem powietrza z lub do pomieszczenia. Może też pełnić obie te funkcje jednocześnie.

Czym anemostat góruje nad kratką wentylacyjną?

Kratka jest co prawda szerzej znana i bardziej popularna, jednak w wielu pomieszczeniach nie powinno się jej stosować, jako że nie można przy jej pomocy regulować przepływu powietrza. Ono po prostu płynie, ale nie możemy określić wcześniej w jakiej to wszystko będzie ilości. Anemostaty są zaś regulowane – a zatem o wiele bardziej wygodne. Anemostaty z pewnością powinny zostać dobrane odpowiednio do konkretnego przypadku. Dzięki temu będą pracowały poprawnie. Istnieje szereg ich rodzajów – począwszy od wyglądu, poprzez tworzywo, z jakiego są wykonane, aż po zakres regulacji, jaki jest dostępny. Niewątpliwie jednak do pomieszczenia z kominkiem sprawdzą się najlepiej – co warto mieć na uwadze, gdy będzie się kupowało cały sprzęt wentylacyjny.

Więcej informacji o różnych typach kratek kominkowych znajdziesz w tym artykule: https://kratki.com/pl/funkcje-i-rodzaje-kratek-kominkowych/

Podobne wpisy: