Katedra Notre Dame w Paryżu

Katedra Notre Dame w ParyżuParyż jest miastem, które każdego roku odwiedzają miliony turystów z całego świata.

Wielu zwiedzanie Paryża rozpoczyna od zobaczenia w jednej z najsłynniejszych świątyń – katedrze Notre Dame.

Kilka słów o jej budowie

Do budowy świątyni przystąpiono w roku 1163 z inicjatywy biskupa Maurice de Sully. Kamień węgielny został położony przez króla francuskiego Ludwika VII i papieża Aleksandra III. Budowa fasady świątyni wraz z dwiema wieżami została ukończona w roku 1250. Całkowite zakończenie prac nastąpiło jednak dopiero po 167 latach od rozpoczęcia budowy, czyli w roku 1330. Praktycznie do końca XVII wieku nie wprowadzano w niej żadnych zmian. W roku 1699 średniowieczny ołtarz został zastąpiony nowym, rozbito także gotyckie witraże.

Dalsze losy świątyni

Kościół został zrujnowany w okresie Rewolucji Francuskiej. Dopiero powieść Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame” zwróciła uwagę Francuzów na świątynię. Przystąpiono do jej renowacji. Prace zajęły 20 lat.

Opis katedry

Świątynia ma 130 metrów długości i 48 metrów szerokości. Ma 5 naw. Otoczona jest wieńcem 29 kaplic. Do wnętrza prowadzą 3 portale. Jej wnętrze rozświetla wielka gotycka rozeta o średnicy 9,6 metra. Ściany kaplic zdobią obrazy autorstwa Charles le Brun. Ołtarz główny pochodzi w okresu renowacji świątyni. Także bezcenne rzeźby to w większości rekonstrukcje – oryginalne zostały zniszczone w 1771 roku. Na gzymsie fasady głównej znajdują się rzeźby przedstawiające różne fantastyczne stwory.

Praktyczne informacje

Świątynia dostępna jest do zwiedzania codziennie. Turyści są kontrolowani przed wejściem, nie ma raczej możliwości wejść do wnętrza katedry z dużym plecakiem albo torbą. Do zwiedzania udostępnione jest nie tylko wnętrze kościoła, ale także skarbiec. Udostępniona także jedną z wież oraz kryptę archeologiczną. Wejście na wieżę, do krypty i do skarbca jest płatne. Katedra jest otwarta od godziny 7.45 (w soboty i niedziele od 7.15). Warto być jak najwcześniej, aby uniknąć dużych kolejek. Dostępne są audioprzewodniki, niestety nie ma ich w polskiej wersji językowej.

Podobne wpisy: